Testy úžitkových vozidiel

Renault Kangoo Van E-Tech – Sezam, otvor sa!

Renault Kangoo Van E-Tech – Sezam, otvor sa! Najširší vstupný otvor do dodávky na trhu, a to 1,45 m, ponúka Renault Kangoo Van vo výbave Extra Open Sesame by Renault. A to nielen vo verziách so spaľovacím motorom, ale aj v čisto elektrickej verzii E-Tech, ktorú vám predstavujeme.

Van E-Tech je možné objednať v dvoch dĺžkach: L1 a L2. Riešenie bez pravého B-stĺpika možno z konštrukčných dôvodov použiť iba vo verzii s kratším rázvorom. Šírka vstupného otvoru 1,45 m má uplatnenie napríklad v mestách, kde je pri pozdĺžnom parkovaní málo miesta za vozidlom. Umožňuje pohodlné vykladanie dlhších predmetov z bočnej strany. Sedačka spolujazdca sa sklopí do podlahy a otočná polovica priečky sa upevní tak, aby ochránila vodiča pred zosunutím nákladu.

Stopercentne elektrický

Renault Kangoo Van E-Tech má lítiovo-iónový akumulátor s využiteľnou kapacitou 45 kWh, ktorý je uložený pod podlahou. Napája ho elektromotor s výkonom 90 kW (120 k). Pre Van E-Tech môžete voliť z dvoch výkonov palubnej nabíjačky: 11 kW a 22 kW, objednať je možné aj rýchle nabíjanie s 85 kW. V záujme šetrenia dojazdu možno objednať vykurovanie tepelným čerpadlom. Keď je vozidlo pripojené na nabíjačku, pomocou diaľkového ovládania klimatizácie sa dá interiér vozidla vopred v zime vyhriať a v lete zasa vychladiť.

Vozidlo má dve zadné kamery – cúvacie a pre spätné zrkadlo

Hodnoty dojazdu

V praxi dojazd závisí od zaťaženia vozidla nákladom, od rýchlosti, poveternostných podmienok a spustených palubných spotrebičov. Maximálny dojazd, udávaný výrobcom, je 300 km. Na stránkach Renaultu nájdete kalkulačku dojazdu. Nastavili sme záťaž 300 kg, rýchlosť 70 km/h, vonkajšiu teplotu 5 °C a spustené kúrenie. V tomto prípade kalkulačka ukazuje 202 km. To je pre rad profesií dostačujúca hodnota aj s rezervou na väčšie mrazy.

Rýchlosti nabíjania

Možností nabíjania pre Van E-Tech je viac. Najdôležitejšou je nezávislosť od verejných nabíjačiek. Najviac času zaberie nabíjanie z domácej zásuvky s 10 A: 23 hodín. Podobne zdĺhavé je nabíjanie z jednofázovej zásuvky so 16 A: 13 hodín. Zaujímavý začína byť jednofázový wallbox s 32 A: 6,3 hodiny. Keď si zaobstaráte trojfázovú nabíjaciu stanicu s 11 alebo 22 kW, dobijete vozidlo za 3,7 alebo 1,5 hodiny. Najrýchlejšie vozidlo dobijete pomocou DC nabíjačky s 85 kW: za 37 minút.

Open Sesame zväčšuje úložnú kapacitu kratšej verzie

Vyspelá bezpečnosť a konektivita

Pri elektrických vozidlách sa ľahko aplikujú asistenčné systémy a sú často efektívnejšie ako pri vozidlách so spaľovacími motormi. Kangoo E-Tech má napríklad asistent na ťahanie prívesu, adaptívny tempomat, aktívny systém núdzového brzdenia alebo asistent na udržiavanie vozidla v pruhu. Prehľad o tom, čo sa deje za vozidlom, poskytuje zadná kamera na streche a elektronické spätné zrkadlo. Multimediálny systém je kompatibilný s Android Auto a Apple CarPlay.

Spätné zrkadlo ponúka niekoľko šírok záberu

Renault Kangoo Van E-Tech – Sezam, otvor sa!

VozidloRenault Kangoo Van E-Tech
Motor elektrický
Max. výkon 90 kW (120 k)
Max. krútiaci moment 245 Nm
Kapacita batérie 45 kWh
Typ batérie Li-ion
Maximálna rýchlosť 135 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h 11,6 s
Prevodovka A1
Kombinovaná spotreba 18,6 kWh/100 km
Spotreba v teste22 kWh/100 km
Dojazd 300 km
Emisie CO2 0 g/km
Pohotovostná hmotnosť 1 608 kg
Celková hmotnosť2 220 kg
Objem batožinového priestoru 3,8 m3
Rozmery (d × š × v) 4 486 × 1 860 × 1 808 mm
Rázvor 2 716 mm
Základná cena testovaného vozidla31 700 eur bez DPH

Zdroj
transport.sk
Editor
LK, foto: autor

Prečítajte si aj

Back to top button