Testy úžitkových vozidiel

Nástupca Alltracku

Nástupca Alltracku. Krátku osobnú aj úžitkovú verziu Volkswagenu Caddy je možné vyšperkovať vizuálnym paketom PanAmericana, ktorý im dodáva drsnejší výraz dobrodruha. Pokiaľ si Caddy objednáte s pohonom všetkých kolies 4Motion, môžete s ním vyraziť aj mimo ciest.

S ukončením minulej generácie Volkswagenu Caddy zmizla z cenníka aj verzia Alltrack, ktorú nahradilo prevedenie s exotickým názvom PanAmericana. Ide o balíček výbavy dostupný iba pre krátku verziu tohto modelu. Teda pre úžitkové Cargo, ako aj pre nami skúšanú osobnú verziu Life.

Evokuje divočinu

Označenie PanAmericana, odkazujúce na slávnu trasu vedúcu z Aljašky do Ohňovej zeme, nie je fanúšikom značky Volkswagen úplne neznáme. Používala ho totiž už pri väčšom Multivane. Hoci evokuje dobrodružnú dlhú cestu, skôr než nejaké technické úpravy prináša najmä drsnejší vizuálny štýl a vo vnútri výbavu navyše. Kto túži po skutočne drsnej expedičnej úprave, mal by zavolať firme Seikel. Tá z osobáka urobí takmer pravoverný offroad.

Nástupca Alltracku

Hra na drsniaka

Hlavným poznávacím znakom verzie PanAmericana sú tmavé plastové doplnky karosérie, ktoré ale v tomto prípade príliš neladia s jej krémovou farbou. Predovšetkým mohutný predný nárazník pripomína obyčajnú dodávku, pri ktorej majiteľ nechcel priplácať za lakovanie. Súčasťou paketu je aj nápis PanAmericana pod oknom posuvných bočných dverí a na piatych dverách. S bočnými dverami sa ľahko manipuluje, prekvapilo nás však, že v základe sú okná pevné a za príplatok sa dajú iba vyklopiť, na sťahovanie môžete zabudnúť.

Pomerne plastový interiér trochu oživuje krémové čalúnenie sedadiel, ktoré vkusne ladí s vonkajším lakom. Aj konkurencia dnes veľmi často stavia na tvrdé plasty, výsledok ale pôsobí hodnotnejším dojmom ako v Caddy. Pôvodné úžitkové zameranie vozidla prináša pozitíva vo veľkom množstve rôznych odkladacích miest a poličiek.

Prístrojová doska ponúka celý rad odkladacích schránok

Rodina zaplesá

Silnou stránkou Caddy je pocit obrieho vnútorného priestoru, vyvolaný množstvom voľného miesta nad hlavou, čo je dané výškou strechy. Avšak ani v priečnom smere sa nemožno na nič sťažovať. Caddy vzadu používa lacnejšie riešenie pevnej lavice delenej v pomere 60:40, nastaviť je možné len sklon operadiel. Konkurencia v súčasnosti dokáže ponúknuť trojicu samostatných aj posuvných sedadiel, čo zvyšuje variabilitu. Ďalším veľkým tromfom vozidla je obrí a pravidelne tvarovaný batožinový priestor s objemom 760 l. Priklopením celých sedadiel jeho veľkosť narastie na 2 556 l (merané až po strechu).

Nástupca Alltracku

Len s manuálom

Pohon všetkých kolies je k dispozícii výhradne s najsilnejším naftovým motorom 2.0 TDI s 90 kW a 320 Nm a dokonca iba s manuálnou prevodovkou. Kritika v prípade dynamiky a spotreby nie je nutná. Udávaných 5,2 l sme nedosiahli, priblížili sme sa k hranici 6 l. Pokiaľ ale budete častejšie jazdiť po diaľnici, spotreba sa vyšplhá k 6,5 l/100 km. Jazdný prejav Caddy sa vďaka použitiu osobnej platformy MQB posunul v porovnaní s predchodcom smerom ku komfortu.

Príplatkový výbavový balíček PanAmericana, ktorý okrem exteriérových doplnkov zahŕňa aj niektoré prvky výbavy, ako digitálny kokpit, samočinnú klímu, LED svetlá, bezkľúčové odomykanie a štartovanie, stojí 2 000 eur, cena samotného vozidla 2.0 TDI 4Motion sa pohybuje na sume nemalých 29 500 eur.

Nástupca Alltracku

NázovVolkswagen Caddy 2.0 TDI 4Motion Life PanAmericana
MotorR4/vznetový preplňovaný
Zdvihový objem valcov 1 968 cm3
Max. výkon 90 kW (122 k)/2 750 – 4 250 min-1
Max. krútiaci moment 320 Nm/1 600 – 2 500 min-1
Max. rýchlosť 185 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h 12,1 s
Prevodovka M6
Kombinovaná spotreba5,2 l/100 km
Spotreba v teste5,8 l/100 km
Emisie CO2 133 g/km
Objem batožinového priestoru760/2 556 l
Pohotovostná hmotnosť1 667 kg
Celková hmotnosť 2 300 kg
Rozmery (d × š × v) 4 390 × 1 841 × 1 603 mm
Rázvor 2 638 mm
Základná cena testovaného vozidla29 500 eur bez DPH

Zdroj
transport.sk
Editor

Prečítajte si aj

Back to top button