Využitie kódov a snímačov v logistike
Využitie kódov a snímačov v logistike. 2D kódy umožňujú zakódovať rôzne dodatočné údaje o výrobku alebo logistickom balení. To je dôležité najmä v distribúcii a e-commmerce, kde je spätná sledovateľnosť nevyhnutnosťou v prípade stiahnutia výrobku z predaja a distribúcie.
2D kódy pomáhajú optimalizovať skladovacie procesy a znižujú riziko chýb pri manipulácii s tovarom. S 2D kódom sú spojené hlavné výhody, a to správne priradenie šarže, upozornenie na dátum spotreby, zrýchlenie príjmu a expedície a rovnaké údaje na výrobku aj na dokladoch. Tieto dáta sa využívajú naprieč celým logistickým reťazcom. Kartónové balenia sa označujú priamo na výrobnej linke, na základe kódu sa vygeneruje paletová etiketa, v rámci WMS systému sa paleta naskladní na skladovú pozíciu na úrovni šarže a dátumu spotreby a kód sa spáruje s dodacím listom vodičov v doprave.
S 2D kódom môže ďalej pracovať aj zákazník v rámci vlastného operačného systému. Malé rozmery kódu sa navyše odzrkadľujú v úspore materiálu a v tlači. Výhodou je, že obsiahnuté dáta je z neho možné snímať aj pri poškodení, čo bol pri lineárnom kóde problém. Čítačky čiarových kódov, 2D a QR kódov sú základnou súčasťou akéhokoľvek systému založeného na automatickej identifikácii, sú určené na prečítanie čiarového kódu a následné odovzdanie dát v ňom obsiahnutých.
Využitie kódov a snímačov v logistike
Pri väčšine čítačiek je na výber niekoľko rozhraní – USB, klávesnicové, sériové (RS232). V praxi sa stretávame s ručnými čítačkami čiarových kódov do skladu, profi čítačkami čiarových kódov s displejom, špeciálne snímače čiarových kódov a bezdrôtové čítačky čiarových kódov. V prevádzkach, kde nie je možné použiť klasickú „káblovú“ čítačku je možné zvoliť niektorú z bezdrôtových. Čítačka (snímač) čiarových kódov sa skladá z troch častí, ktoré dohromady umožňujú čítanie kódov – osvetľovací systém, snímač a dekodér.
Osvetľovací systém obsahuje červené LED alebo laserové svetlo a jeho úlohou je skenovať čiernobiele prvky čiarového kódu. Následne snímač detekuje odrazené svetlo, generuje analógový signál a odošle ho do dekodéra. Dekodér tento signál overí a prevedie ho na textové údaje. Prevedený text je dodávaný do počítačového softvérového systému, ktorý už obsahuje databázu výrobcov, produktov a ďalších informácií.
Rozsiahly sortiment čítačiek čiarových kódov
Najčastejšie sa využívajú káblové čítačky čiarových kódov, medzi dôvody pre voľbu káblovej čítačky čiarových kódov najčastejšie patrí cena, spoľahlivosť a bezúdržbovosť prevádzky. Uplatní sa tam, kde nie sú veľké nároky na mobilitu zariadenia. Naopak bezdrôtová čítačka čiarových kódov vyniká tam, kde je potrebné pracovať na rozsiahlejšom priestore, teda typicky v skladoch, logistických centrách a výrobe. Okrem mobility je s ohľadom na zamýšľané nasadenie tiež potrebné vziať do úvahy odolnosť čítačky čiarových kódov voči mechanickému poškodeniu a prieniku vody, prachu alebo chemikálií. Na náročnejšie použitie sa preto hodia modely s vysokým stupňom krytia (IP).
Najznámejšie sú vysoko kvalitné káblové aj bezdrôtové čítačky čiarových a 2D kódov od renomovaných výrobcov Zebra, Datalogic a Honeywell/Intermec. Priemyselné čítačky čiarových kódov sa hodia do maloobchodu, skladových a distribučných centier aj do výroby. Pomocou priemyselnej čítačky je možné kontrolovať a spracovávať objednávky, sledovať zásielky aj kontrolovať kvalitu. Čítačky sú vybavené bezdrôtovou technológiou Bluetooth. Snímače sú spoľahlivé, výkonné a veľmi odolné.
Čítačky čiarových kódov s displejom využijete vo výrobe, sklade aj v logistických centrách. Sú spoľahlivými pomocníkmi, ktorí vďaka displeju dokážu veľmi rýchlo komunikovať a zvyšujú interaktivitu. Niektoré čítačky umožňujú fungovať aj ako mobilný terminál, napríklad snímače čiarových kódov Zebra alebo čítačky Honeywell.
FAQ – Čítačky čiarových a 2D kódov
Aký je rozdiel medzi čítačkou čiarových kódov a čítačkou 2D kódov? Základný rozdiel medzi čítačkou čiarových kódov a čítačkou 2D kódov je v tom, že čítačka čiarových kódov je schopná čítať iba 1D kód, čítačka 2D kódov prečíta 1D aj 2D kód. 1D kód (napr. EAN-13, Codebar, UPC) je kód zložený iba z čiar a obsahuje dáta v jednom smere, pričom môže mať až 30 znakov. 2D kód (napr. QR kód, Datamatrix) obsahuje dáta ako v horizontálnom, tak vertikálnom smere a môže mať až 3000 znakov.
Čítačky kódov sú kompatibilné s ľubovoľnou IT infraštruktúrou. Musia byť s niečím prepojené, dáta sa musia niekam odosielať a následne sú využívané pre ďalšie procesy.