Logistika a skladovanie

Packeta a Zásielkovňa na rastovej vlne

Packeta a Zásielkovňa na rastovej vlne. Skupina Packeta vlani prepravila 90 miliónov zásielok, zaznamenala tak medziročný nárast o viac ako pätinu. V Česku a na Slovensku je lídrom v počte automatických výdajných boxov.

Skupina Packeta, ktorá vlastní poprednú českú logisticko-technologickú firmu Zásielkovňa, navýšila v roku 2022 obrat na 6,1 miliardy korún (248 miliónov eur). V porovnaní s rokom 2021 ide o nárast o 23 %. Počet prepravených zásielok dosiahol takmer 90 miliónov, medziročne ide o navýšenie o 22,8 %. Na konci roka 2022 mala skupina Packeta viac ako 15-tisíc výdajných miest v štyroch krajinách, takmer 140-tisíc partnerských miest vo väčšine krajín Európy a spolupracovala so 46-tisíc internetovými obchodmi.

V roku 2022 bol celkový objem investícií Packety 1,2 miliardy korún (48 miliónov eur). Výrazne navýšila počet Z-BOXov, a to na 6200, v Česku (3650) a na Slovensku je lídrom trhu (1700), Z-BOX má aj v Maďarsku (800). Na jeseň spustila druhé robotické depo v Rudnej, každá druhá zásielka v rámci skupiny je teraz triedená roboticky. Denne dokáže Packeta spracovať až 1,5 milióna zásielok. Mobilnú aplikáciu si ku koncu minulého roka stiahlo celkovo viac ako 5 miliónov ľudí.

Simona Kijonková, zakladateľka Zásielkovne a CEO skupiny Packeta

Packeta a Zásielkovňa na rastovej vlne

„Napriek tomu, že celý e-commerce trh medziročne poklesol o 12 % a v dôsledku nastupujúcej ekonomickej krízy sme čelili celkovému ochladeniu spotrebiteľského dopytu, si skupina Packeta udržala rast aj v roku 2022. To považujem za veľký úspech. Zákazníci veria, že sme pre nich partner, ktorý dokáže ich zásielku spoľahlivo a včas doručiť. Do oblasti klientskej spokojnosti a kvality starostlivosti o zákazníkov sme vlani investovali obrovské úsilie a desiatky miliónov korún,“ hovorí Simona Kijonková, zakladateľka Zásielkovne a CEO skupiny Packeta.

„Ani tento rok nebude jednoduchý, aj napriek tomu chceme náš biznis udržať na rastovej vlne a ďalej posilňovať našu pozíciu na trhoch, kde pôsobíme. V roku 2023 sa zameriame na skvalitňovanie našich produktov a služieb, zvýšenie zákazníckej spokojnosti a na starostlivosť o našich existujúcich zákazníkov a získavanie nových,“ dodáva.

Kvalitu produktov a služieb Packety a Zásielkovne ocenili aj samotní zákazníci v niekoľkých súťažiach. Zásielkovňa zvíťazila v 8. ročníku súťaže Najdôveryhodnejšia značka 2022 v kategórii Balíkové služby, zlato získala aj v rebríčku TOP 100 značiek s najlepšou zákazníckou skúsenosťou v Česku a v ankete Krištáľová Lupa dosiahla najvyššiu priečku už po štvrtýkrát za sebou v kategórii Internetové obchodovanie. Zásielkovňa bodovala aj v rámci súťaže Czech Contact Center Award 2022 a získala ocenenie Leader a Osobnosť kontaktného centra. Zlato v kategórii Leader kontaktného centra si odniesla Markéta Chomátová, vedúca tímu klientskej podpory. V kategórii Osobnosť kontaktného centra bodoval inteligentný voicebot ZET.

Doručenie zásielok a Live tracking

Minútové doručenie je inovácia zvyšujúca doručenie zásielky už na prvý pokus a Live tracking umožňuje pohodlné sledovanie cesty zásielky v reálnom čase, v najvyťaženejšej sezóne tieto inovácie aplikuje až 400 kuriérov. 95 % zásielok Packeta a Zásielkovňa doručia na adresy v rámci Slovenska už do druhého pracovného dňa. Na kuriéra už nebudete čakať. Vďaka prepracovanému notifikačnému systému príjemca vždy vie, kde sa jeho zásielka nachádza, pozná presný čas, kedy bude mať zásielku vo svojich rukách.

V deň doručovania Packeta zákazníka informuje e-mailom a SMS o presnom čase doručenia. Live tracking umožňuje príjemcovi sledovať na online mape pohyb zásielky v reálnom čase. Ľahko tak zistí, koľko času ostáva do príchodu kuriéra a kde sa kuriér so zásielkou nachádza posledných 60 minút pred jej doručením. Nemusí tak viazať svoj čas na čakanie na zásielku a tento čas môže stráviť užitočnejšou činnosťou. Podľa prieskumu je až pre 94 % ľudí nakupujúcich na internete dôležité, aby poznali deň a čas doručenia ich zásielky.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button