Letecká dopravaVideo

Prvý prelet lietadla tunelom

Nikto nikdy neletel lietadlom cez tunel. Dario Costa preletel dvoma tunelmi pri Istanbule priemernou rýchlosťou 245 km/h a vytvoril svetový rekord ešte predtým, ako sme my ostatní raňajkovali.

Bolo tesne po svitaní v sobotu 4. septembra 2021, keď Dario Costa, profesionálny pretekársky a kaskadérsky pilot, odpálil svoje špeciálne upravené pretekárske lietadlo Zivko Edge 540 v jednom z dvoch tunelov Çatalca na tureckej severnej marmarskej magistrále.

Vďaka viac ako dvom desaťročiam letových skúseností a mnohým leteckým výkonom na konte mal 41-ročný Talian vyše 5 000 hodín strávených vo vzduchu – z toho viac ako polovicu strávil vo vysoko výkonnej akrobacii. Stal sa dokonca prvým Talianom, ktorý dosiahol víťazstvo v triede Red Bull Air Race Challenger Class. Costa už roky sníval o prelete tunelom a je to jeho najnáročnejší a najkomplexnejší výkon.

Costa, obklopený betónovým oblúkom hradieb, vyrazil za šera z prvého tunela o 6:43 miestneho času, pričom v ranných hodinách mal slnko za chrbtom, čo boli optimálne svetelné podmienky. Obmedzený voľný priestor nad hlavou znamenal, že musel udržať lietadlo na dráhe letu tesne nad asfaltom a zároveň zvládnuť klaustrofóbny okraj iba asi štyri metre medzi každým koncom krídla a neúprosnými stenami.

Rozhodujú milisekundy

Zmeny v prúdení vzduchu v kombinácii s vysoko citlivým riadením lietadla si vyžiadali reakčné časy kratšie ako 250 milisekúnd, Costa počas letu vykonával jemné pohyby rúk iba o milimetre. Jeden z najkritickejších momentov nastal, keď lietadlo preletelo 360-metrovú medzeru medzi tunelmi, čo vystavilo ľahké lietadlo bočnému vetru, keď sa Costa chystal presunúť ho do úzkeho otvoru druhého tunela.

„Zdalo sa mi, že všetko sa deje tak rýchlo, ale keď som sa dostal z prvého tunela, lietadlo sa pre bočný vietor začalo pohybovať doprava a v mojej hlave sa v tom momente všetko spomalilo,“ vysvetlil Costa. „Reagoval som a sústredil som sa len na to, aby som dostal lietadlo späť na správnu cestu a správne vstúpil do druhého tunela. Potom sa mi v mysli všetko znova zrýchlilo.“

Costa letel priemernou rýchlosťou 245,07 km/h, zvládal zmeny sklonu a tvaru druhého tunela. Keď pretekárske lietadlo vystrelilo z druhej strany, Talian ho pred pristátím vtiahol do oslavnej slučky. Od vzletu po výstup z druhého tunela preletel vzdialenosť 2,26 km, vo výške minimálne 70 centimetrov a maximálne 1,6 metra nad asfaltom. A za 43,44 sekundy dosiahol Costa certifikovaný Guinnessov svetový rekord a ďalšie štyri rekordy.

Let Tunnel Pass bol v Guinnessovej knihe rekordov uznaný za najdlhší preletený tunel lietadlom (1 730 m) a Costa dostal oficiálny certifikát. Štyri ďalšie pozoruhodné záznamy boli: prvý prelet tunelom lietadlom, najdlhší let pod pevnou prekážkou, prvý let lietadlom cez dva tunely a prvý vzlet lietadla z tunela.

Tímová príprava

Celú akciu viac ako jeden rok pripravoval tím 40 ľudí, mentorom bola letecká legenda – maďarský akrobatický a pretekársky pilot Péter Besenyei. Costa trénoval v Red Bull Athlete Performance Center, kde zlepšovali jeho neurokognitívne schopnosti (napr. reakčné časy) s využitím simulácie. Aby mohol zažiť rýchlosť v skutočných tuneloch, bolo mu dovolené pred pokusom prejsť nimi aj autom rýchlosťou 270 km/h.

V čase letu (v skorých ranných hodinách) bolo svetlo v tuneloch a mimo nich najvyrovnanejšie a rovnako aj teplotný rozdiel medzi vnútorným a vonkajším priestorom tunelov je obvykle na začiatku dňa najnižší, čo minimalizuje účinky tlakových vĺn na hladší a stabilnejší let. Dario Costa úspešným preletom dvoch tunelov tak navždy vstúpil do histórie letectva. Po úspešnom lete Costa povedal: „Bola to, samozrejme, veľká úľava, ale hlavnou emóciou bola veľká, naozaj veľká radosť. Pre mňa je to ďalší splnený sen.“

Zdroj
transport.sk

Prečítajte si aj

Back to top button