Testy úžitkových vozidiel

ID.BUZZ Cargo – Pojazdná dielňa bez emisií

ID.BUZZ Cargo – Pojazdná dielňa bez emisií. ID. Buzz Cargo sme dostali do redakcie s dielenskou vstavbou. S dojazdom okolo 400 kilometrov je táto elektricky poháňaná dielňa vhodná pre množstvo odvetví. A ešte vám zaistí veľký záujem zákazníkov.

Atraktívne dielenské vozidlo v dvojfarebnom prevedení na 19″ kolesách budí pozornosť všade, kam príde. Minimálne do doby, kým sa takéto autá stanú bežnou súčasťou našich ciest, môžete nákup tohto elektrického vozidla považovať tak trochu za investíciu do pojazdného bilbordu. ID. Buzz Cargo (skriňová verzia) štartuje na sume od 57 000 eur bez DPH. Prestavbu v testovacom vozidle uskutočnila firma FD Servis Praha za cenu 4 800 eur bez DPH. Volkswagen Úžitkové vozidlá poskytuje na súbor akumulátorov záruku osem rokov alebo 160 000 kilometrov.

Preprava nákladu

Základ, do ktorého bola vykonaná vstavba, bol vybavený troma sedadlami vpredu. Verziu Buzz možno objednať aj ako dvojmiestnu. Kabínu oddeľuje od nákladového priestoru pevná priehradka za sedadlami, ktorá môže byť na objednávku vybavená oknom alebo tiež otvorom na prepravu dlhších predmetov. Nákladový priestor, pokiaľ v ňom nie je vstavba ako v tomto prípade, má objem 3,9 m3 a zmestia sa doň dve europalety.

Celková hmotnosť modelu ID. Buzz Cargo je 3 000 kg, z toho pripadá na užitočnú hmotnosť maximálne 650 kg. Náklad je možné zaistiť prostredníctvom upevňovacích ôk v podlahe a koľajníc v bočných stenách. Sériovo je Buzz Cargo vybavený krídlovými zadnými dverami so širokým uhlom otvorenia a posuvnými bočnými dverami na strane spolujazdca. Na prianie možno vozidlo nakonfigurovať aj s druhými bočnými dverami či s výklopnými zadnými dverami s oknom, ako mal testovaný model. Dvere zároveň kryjú pracovné miesto pri zveráku proti slnku a dažďu.

Elektrická technika

Technickým základom je modulárna platforma pre elektromobily MEB koncernu Volkswagen. S vysokonapäťovým súborom lítiovo-iónových akumulátorov, ktorý ponúka využiteľnú kapacitu 77 kWh, má Buzz Cargo udávaný dojazd 393 až 426 km. Rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom môže prebiehať výkonom až 170 kW. Batéria sa nabije z 5 na 80 percent za 30 minút. Výkon nabíjania striedavým prúdom je maximálne 11 kW a nabíjanie potom trvá zhruba 8 hodín.

Akumulátor napája elektromotor s výkonom až 150 kW (204 k), ktorý je integrovaný do zadnej nápravy. Najvyššia rýchlosť je obmedzená na 145 km/h, no model Buzz sa vie pekne predviesť. Elektromotor poskytuje maximálny krútiaci moment 310 Nm už od okamihu rozjazdu. Zábavné prejazdy zákrut dovoľuje veľmi nízke ťažisko vďaka uloženiu akumulátorov v podlahe.

Zelená výroba

Pri výrobe modelu Buzz Volkswagen upustil napríklad od používania kože. Na volante nespoznáte, že nie je kožený, ani hmatom, ani na pohľad. Plasty použité vo vozidle sú podľa automobilky zo 71 percent recyklátmi plastov z mora a z PET fliaš. Dokonca aj polyesterová tkanina, z ktorej sú vyrobené poťahy sedadiel, obsahuje vlákna z recyklátov. Výrobca ďalej deklaruje použitie lakov karosérie na biologickom základe a zo surovín z obnoviteľných zdrojov.

ID.BUZZ Cargo – Pojazdná dielňa bez emisií

NázovVolkswagen ID. Buzz Cargo
Motor elektrický
Max. výkon 150 kW (204 k)
Max. krútiaci moment310 Nm
Kapacita akumulátoru 82/77 kWh
Typ batérie Li-ion
Maximálna rýchlosť 145 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h 10,2 s
Prevodovka A1
Kombinovaná spotreba20,3 – 22,3 kWh/100 km
Spotreba v teste 25,1 kWh/100 km
Dojazd 393 – 426 km
Emisie CO20 g/km
Pohotovostná hmotnosť2 322 kg
Celková hmotnosť 3 000 kg
Objem batožinového priestoru3,9 m3
Rozmery (d × š × v) 4 712 × 1 985 × 1 953 mm
Rázvor 2 989 mm
Základná cena testovaného vozidla57 000 eur bez DPH

Zdroj
transport.sk
Editor
LK

Prečítajte si aj

Back to top button