Logistika a skladovanie

Ako automatizáciou skladu zvýšiť produktivitu vychystávania?

Prípadová štúdia KARDEX – Ako automatizáciou skladu zvýšiť produktivitu vychystávania v sklade o 50%?

Aké výzvy chcela firma BD Sensors riešiť automatizáciou skladu od firmy Kardex?

Firma BD Sensors je českým dodávateľom elektronickej tlakomernej techniky a hľadala riešenie, ako zlepšiť využitie skladovej plochy, zvýšiť produktivitu a presnosť vychystávania.

Prečo boli zvolené automatizované skladové systémy ako riešenie týchto výziev?

Výhodou týchto skladových systémov, že fungujú na princípe „tovaru na obsluhu“ nie obsluha k tovaru. Obsluha teda nemusí chodiť po celom sklade a hľadať, kde je tovar uskladnený. Namiesto toho automatizované skladové systémy privážajú položky na obsluhu do ergonomicky ideálnej výšky. Ďalšou výhodou je využitie vertikálnej výšky skladu a využitie nevyužitého priestoru, za ktorý firmy zbytočne vyhadzujú peniaze. Vďaka použitiu automatizovaných skladových systémov, ide masívne ušetriť skladovú plochu.

Aké riešenie bolo zvolené?

Nový systém navrhnutý spoločnosťou Kardex sa skladá z 5 vertikálnych výťahových modulov Kardex Shuttle a softvérom Kardex Power Pick System, ktorý kontroluje vychystávací proces.

Ako automatizáciou skladu zvýšiť produktivitu vychystávania?

Ako prebieha vychystávanie po automatizácii skladu?

Pre firmu BD Sensors sme odporučili stratégiu dávkového vychystávania objednávok. Ide o spôsob zoskupenia viacerých objednávok do malých dávok a operátori plnia všetky objednávky v dávke naraz, pričom pracujú s konsolidovaným zoznamom objednávok. Vysvetlím to na príklade z reálneho života. Keď nakupujeme v potravinách, tak nakupujeme do 1 vozíka pre 1 rodinu. Pri dávkovom vychystávaní máme nákupný zoznam od viacerých ľudí a dávame ich do jednotlivých tašiek v nákupnom vozíku. Obsluha sa riadi systémom KBS Pick-to-Light, ktorý umožňuje vychystávanie viacerým operátorom naraz.

Ako predísť situáciám, že sa vychystá nesprávny produkt?

V tomto konkrétnom prípade išlo o elektronické komponenty, ktoré sa často navzájom líšia iba minimálne, čo zvyšuje nebezpečenstvo chýb pri vychystávaní. Tento problém sme vyriešili použitím technológie Pick-to-Light. Vďaka nej sú skladníci navádzaní prostredníctvom laserového ukazovátka vo výdajovom otvore automatizovaného skladového systému a zaistená je tak maximálna presnosť vychystaného tovaru.

Ako automatizáciou skladu zvýšiť produktivitu vychystávania?

Aký bol výsledok po inštalácii automatizovaných skladových systémov?

Automatizácia skladu zvýšila efektivitu vychystávania o 50 %, ušetrila sa skladová plocha a chybovosť vo vychystávaní sa blíži 0. Zlepšila sa efektivita skladových procesov a znížil sa počet pochôdzok obsluhy. Iba 2 operátori sú nutní na vychystanie 160 – 210 objednávok denne.

Prečo by firmy mali investovať do automatizovaných skladových systémov?

V dnešnej dobe dochádza k zvyšujúcej sa náročnosti požiadaviek zákazníkov, rastúcej konkurencii a zvyšovaniu nákladov na skladovú logistiku. Pokiaľ sa firma chce rozvíjať a mať náskok pred konkurenciou, ide o prirodzenú voľbu a získanie konkurenčnej výhody, pričom návratnosť takejto investície sa pohybuje medzi 2-3 rokmi.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS Kardex

Prečítajte si aj

Back to top button