Testy úžitkových vozidiel

Mercedes eVito s väčšou kapacitou akumulátorov

Mercedes eVito s väčšou kapacitou akumulátorov. Nový skriňový model Mercedes-Benz eVito je oproti predchodcovi uvedený na trh s výrazne dlhším dojazdom, a je teda vhodný pre prímestskú a regionálnu prepravu.

Elektrické Vito má teraz dojazd až 312 kilometrov a v predaji je v dlhej a extra dlhej verzii s nákladovým priestorom objemu 6,0 a 6,6 m3. Obidve verzie majú celkovú hmotnosť 3 200 kg. Výška vozidla predstavuje menej ako dva metre, takže s ním možno zájsť do väčšiny podzemných garáží. Model eVito, rovnako ako každý Mercedes, je možné vyšperkovať celým radom príplatkových položiek a tým zabezpečiť komfort a bezpečnosť. Štandardná maximálna rýchlosť je 80 km/h, voliteľná za príplatok 100 alebo 120 km/h.

Prečítajte si aj

Základná verzia

Naša testovaná dodávka bola v základnej výbave s oceľovými kolesami, čiernymi nárazníkmi, základným rádiom a absenciou parkovacieho asistenta. Nechýbali ani analógové budíky a manuálna klimatizácia. Základná výbava je ukážkou toho, ako možno pri nákupe maximálne ušetriť na pracovnom vozidle. Aj napriek tomu si však základnú verziu užijete v dostatočnej miere hodnej Mercedesu. Plastový volant je vyrobený z príjemného nekĺzavého materiálu, dobre padne do rúk a sedačka vodiča pohodlím a možnosťami nastavenia zodpovedá vyšším verziám. Dvojsedadlo spolujazdca je za príplatok.

Mercedes eVito s väčšou kapacitou akumulátorov

Dvojnásobná kapacita

Elektrické hnacie ústrojenstvo poháňa predné kolesá špičkovým výkonom 85 kW (116 k) a krútiacim momentom až 360 Nm. Skriňové vozidlo Mercedes-Benz eVito disponuje vodou chladenou nabíjačkou so striedavým prúdom (OBL) s maximálnym nabíjacím výkonom 11 kW. Vďaka tomu je eVito pripravené na nabíjanie striedavým prúdom, napríklad v mieste podnikania, v depách alebo na verejných nabíjacích staniciach. Nový model sa nabíja prostredníctvom nabíjacej zásuvky CCS, ktorá sa nachádza vľavo, v prednom nárazníku.

Nová batéria má celkovú kapacitu 66 kWh, pre pohon je využiteľných 60 kWh. Pôvodná batéria mala iba 41,4; resp. 35,5 kW, takže došlo takmer k zdvojnásobeniu kapacity a tým aj dojazdu, ktorý sa reálne pohyboval okolo 130 kilometrov. Teraz je to okolo 250 kilometrov. Vozidlo je možné dobíjať striedavým prúdom s maximálnym nabíjacím výkonom 11 kW. Vo firme tak možno nabiť batériu na plnú kapacitu za 6,5 hodiny. Prostredníctvom zásuvky CCS sa môže vozidlo dobíjať tiež jednosmerným prúdom s nabíjacím výkonom až 50 kW, a to na 80 % kapacity za približne 50 minút. Ak zvolíte príplatkovú palubnú nabíjačku s výkonom 80 kW, bude vám nabitie trvať 35 minút.

Pokročilé voľby rekuperácie

Dojazd je možné účinne predlžovať aj rekuperáciou a správnou voľbou jazdných režimov. Mercedes eVito umožňuje využívanie energie pomocou troch jazdných programov: E+, E a C, a piatich rekuperačných stupňov: D-, D, D+, D++ a D Auto, ktorými môžete optimalizovať spotrebu elektrickej energie. Jednotlivé stupne rekuperácie možno prepínať vďaka páčkam nachádzajúcim sa pod volantom. Pri zvolení stupňa D- vozidlo nekonečne plachtí, pri voľbe stupňa D++ zasa veľmi účinne brzdí. Rekuperačný stupeň D Auto pomáha optimálne využívať nabitie akumulátora, pretože automaticky prispôsobuje rekuperačný stupeň jazdnej situácii.

Nákladový priestor

Nový Mercedes-Benz eVito má veľký nákladový priestor ako bežná skriňová dodávka Vito so spaľovacím motorom, pretože akumulátory sa nachádzajú v spodnej časti vozidla. Vďaka maximálnemu ložnému objemu 6,6 m3 a dostatočnému užitočnému zaťaženiu zvládne elektrická dodávka všetko, rovnako ako dodávka so spaľovacím motorom.

Mercedes eVito s väčšou kapacitou akumulátorov

VozidloMercedes-Benz eVito Van
Motorasynchrónny elektromotor
Max. výkon 85 kW (116 k)/6 129 – 10 644 min-1
Max. krútiaci moment 360 Nm/0 – 266 min-1
Kapacita batérie 66/60 kWh
Typ batérieLi-ion
Maximálna rýchlosť80 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h neuvedené
PrevodovkaA1
Kombinovaná spotreba 21,5 kWh/100 km
Spotreba v teste 25,5 kWh/100 km
Dojazd 312 km
Pohotovostná hmotnosť2 097 kg
Celková hmotnosť 3 200 kg
Objem nákladového priestoru 6,6 m3
Rozmery (d × š × v)5 140 × 1 928 × 1 932 mm
Rázvor3 200 mm
Základná cena test. vozidla od 48 852 eur bez DPH

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
LK

Prečítajte si aj

Back to top button