Správy | Aktuality | Témy

V Prešove začali jazdiť prvé parciálne trolejbusy

V Prešove začali jazdiť prvé parciálne trolejbusy. Na prešovské cesty vyrazili vo štvrtok prvé parciálne trolejbusy. Ide o prvé kusy dokopy z desiatich vozidiel – šiestich kĺbových s dĺžkou 18 metrov a štyroch 12-metrových trolejbusov. Prinášajú so sebou väčší komfort, moderné technológie a možnosť pohonu aj mimo trolejového vedenia.

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) ich nakúpil zo zdrojov EÚ. „Parciálne trolejbusy nám umožňujú obchádzať rôzne poruchy vedenia zápchy a rozkopávky. V prípade, keď opravujeme, ako napríklad teraz mosty, tak vieme na linky, ktoré prechádzajú týmito úsekmi, nasadiť aj parciálne trolejbusy, ktoré vedia obísť tieto miesta. Samozrejme, do budúcna plánujeme nákupy už výhradne parciálnych trolejbusov, aby sme vedeli rozšíriť trolejbusové linky napríklad na Šváby a do iných oblastí mesta,“ uviedol primátor František Oľha.

„V priebehu niekoľkých mesiacov by sme mali mať desať parciálnych trolejbusov v prevádzke, ale všetko závisí od toho, ako rýchlo budeme podpisovať zmluvy, ako rýchlo sa budú realizovať všetky postupy v súlade s ministerstvom dopravy,“ doplnil Oľha.

Ako povedal, pripravujú tiež nový tarifný systém, na základe ktorého dôjde k jeho zjednodušeniu. „Bude rásť jednorazové cestovné, ale zvyšujeme zľavu. To znamená, že ľudia, ktorí majú časové predplatné lístky, ich budú mať za rovnakú cenu. Je návrh, aby zanikli desaťminútové lístky, budú len polhodinové a budú o niečo málinko drahšie, ale aj tak budú najlacnejšie v rámci okolitých dopravných podnikov,“ dodal Oľha s tým, že cena lístka by mala byť do jedného eura.

Nový komfort pre cestujúcich

Trolejbusy sú plne klimatizované a vybavené moderným informačným a tarifným systémom. Štandardom pri všetkých nových vozidlách sú USB nabíjačky, informačné LCD monitory a tiež kamerový systém v interiéri vozidla. Bezpečnostný kamerový systém bude snímať priestor pred a za trolejbusom.

„Oproti bežným trolejbusom, ktoré máme už vo vozovom parku, sú vybavené trakčnou batériou, ktorá má celkovú kapacitu 70 ampérhodín (Ah), čo v našich podmienkach umožní dojazd viac ako 12 kilometrov pod plným zaťažením. Umožní nám to nasadiť parciálny trolejbus mimo trolejového vedenia,“ vysvetlil vedúci technickej prevádzky DPMP Vladimír Mišenčik a doplnil, že keď im pribudne desať nových trolejbusov, celkovo ich budú mať 50.

Zníženiu hlučnosti a negatívnych vplyvov

Parciálne trolejbusy nahradia najmä dieselové autobusy premávajúce na linkách 29, 32, 32A, 39. Čím dôjde k zníženiu hlučnosti a negatívnych vplyvov dopravy na životné prostredie. DPMP obstarával dokopy šesť nových trolejbusov v celkovej hodnote štyroch miliónov eur. Miera spolufinancovania zo strany DPMP bola päť percent. Ich nákup financoval z nenávratného finančného príspevku z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Editor
Peter Magerčiak
Back to top button