Obaly pod tlakom
Logistika v modernom poňatí zďaleka nezahŕňa len dopravu, ale aj mnoho ďalších služieb, ktoré spoločnosti ako je Geis svojim zákazníkom poskytujú. Ich neoddeliteľnou súčasťou je aj balenie zabezpečujúce ochranu prepravovaného tovaru.
Klienti sa môžu na obaly zabezpečované spoločnosťou Geis spoľahnúť aj napriek tomu, že to v poslednej dobe nie je jednoduché. Zabezpečenie služby balenia sa v posledných mesiacoch stáva čoraz zložitejším. Príčinou je prehlbujúca sa kríza na trhu s obalovými materiálmi, predovšetkým dreva, vlnitej lepenky a papiera všeobecne. Cena obalových materiálov na báze papiera dramaticky rastie a súčasne s tým sa predlžujú dodacie termíny.
Tento problém sa však zďaleka netýka len papiera. Ceny surovín pre výrobu obalov rastú všeobecne – u dreva to je za posledný rok o asi 60 % (len v mesiaci apríl vzrástla cena dreva na výrobu paliet o 14 %), ale u LLDPE granulátu potrebného na výrobu stretch fólií o viac než 20 %.
Kolísanie ceny sa dá predpokladať, tak ako aj u iných komodít, obzvlášť v tak nepokojnom období ako prežívame teraz. Avšak v tomto prípade dostala situácia na trhu v poslednej dobe mimoriadnu dynamiku. Pre spoločnosti akou je aj Geis sa tak zabezpečovanie obalov komplikuje, pretože ceny za vstupné komodity sa stávajú dlhodobo neudržateľnými. To ale samozrejme neznamená, že by túto službu zákazníkom nebolo možné zabezpečovať.
Situácia na trhu s obalovými materiálmi je v súčasnosti skutočne veľmi neštandardná. Rastúci dopyt po obaloch vyvolaný minuloročným dramatickým nárastom internetového obchodovania síce priniesol zvýšenie produkcie vlnitej lepenky na Slovensku, ale súčasne viedol aj k zvýšeniu objemu jej exportu do zahraničia. Spolu s tým rástol dopyt po papieri, a teda aj po zbernom papieri, pretože obaly z vlnitej lepenky sa prevažne vyrábajú z recyklovaného papiera.
Lenže počas pandémie zber papiera poklesol, takže papierňam v celej Európe chýba. V dôsledku toho od druhého polroka 2020 výrazne rastie cena zberového papiera a tým aj cena suroviny na výrobu vlnitej lepenky. Tento trend zatiaľ pokračuje aj v tomto roku, dokonca by sa dalo povedať, že s príchodom jari zdražovanie akceleruje.
Táto nepriaznivá situácia by sa mala vrátiť do normálneho stavu až po stabilizácii ekonomiky a obchodu, čo môže trvať aj niekoľko mesiacov. Avšak dá sa predpokladať, že zvýšené využívanie internetového obchodovania, sprevádzané zvýšeným dopytom po papierových obaloch zostane aj do budúcnosti bežné.
Vzhľadom na tlak Európskej únie na používanie udržateľných a recyklovateľných materiálov pri balení všeobecne rastie dopyt po využívaní špeciálneho papiera na nákupné tašky a záujem o papier prichádza dokonca aj z odvetví, kde si to ešte donedávna nikto nedokázal predstaviť, napríklad na výrobu fliaš na nápoje. Situáciu na trhu s obalmi navyše komplikuje aj náhly nedostatok mäkkého dreva sprevádzaný dramatickým zvyšovaním jeho ceny.
To vyvolalo významný rast dopytu najmä v Číne a Spojených štátoch, kde sa ľahké drevo využíva k rekonštrukciám obytných drevostavieb, ktoré sa v čase pandémie medzi Američanmi prekvapivo rozšírili. Nedostatok dreva sa stal celoeurópskym problémom, ktorý nemožno ľahko vyriešiť zvýšením jeho ťažby. Preto napríklad výrobcovia paliet varujú, že už nedokážu dodávať požadované množstvo. Podobne to je aj u ďalších obalových materiálov – napríklad cena bublinkových fólií počas šiestich mesiacov vzrástla o viac ako tretinu a v prípade stretch fólií dokonca až o takmer 45 %.
K tomu sa pridáva aj rast ceny spojovacieho materiálu o približne 15 %. „Rast ceny kartónu o 10 až 20 % je síce veľmi nepríjemný, ale nás oveľa viac trápi skutočnosť, že sa extrémne predĺžili dodacie lehoty z troch týždňov, bežných v poslednom čase až na viac ako 10 týždňov u niektorých dodávateľov v súčasnosti,“ hovorí Tomáš Körner, vedúci produktu Obaly spoločnosti Geis.
Toto je taktiež vysvetlenie, čo stojí za súčasnou situáciou zo strany dodávateľov. Ako univerzálne zaklínadlo samozrejme fungujú ťažkosti spôsobené pandémiou covid-19, a z nej vyplývajúci dramaticky rastúci dopyt po dodávkach obalových materiálov pre rastúcu oblasť e-commerce. K tomu sa pridáva aj v mnohých oblastiach rýchlejší hospodársky rast, než sa očakávalo. Situácia na trhu naznačuje snahu niektorých dodávateľov zvýšiť svoju ziskovosť tým, že dodávajú len obmedzené množstvo.
Nič z toho samozrejme nemôže byť prekážkou zabezpečovania služby balenia logistickými firmami. Výhľad do budúcnosti však v prípade cien lepenky a papierových obalov nie je veľmi optimistický. „Situácia v posledných týždňoch nie je jednoduchá. Pri všetkých vyššie uvedených materiáloch totiž máme hlásené pokračovanie tohto trendu a ďalší nárast cien v blízkej budúcnosti. Avšak našich klientov môžem uistiť, že to nijako neovplyvní kvalitu služieb, ktoré pre nich zabezpečujeme. Súčasťou kvalitnej služby je aj včasné dodanie a rozumné termíny. Preto sa snažíme zaistiť alternatívy k spokojnosti našich zákazníkov. Najhoršie na súčasnej situácii je však to, že nevidíme svetlo na konci tunela,“ uzatvára Tomáš Körner zo spoločnosti Geis.