Motorizmus

Winterkorn, bývalý šéf VW, zaplatí firme približne 10 miliónov eur

Bývalý šéf nemeckej automobilky Volkswagen Martin Winterkorn súhlasil so zaplatením 10 miliónov eur ako kompenzáciou za škody, ktoré Volkswagen utrpel v dôsledku emisného škandálu.

ko uviedol server Business Insider, ktorý sa odvolal na návrh kontraktu, dohoda medzi automobilkou, Winterkornom a ďalšími bývalými predstaviteľmi firmy by mohla byť podpísaná tento týždeň. Dva zdroje oboznámené so situáciou pre agentúru Reuters dodali, že dohodu by počas víkendu mala prerokovať dozorná rada Volkswagenu. Následne v júli ju ešte musí potvrdiť výročné valné zhromaždenie akcionárov.

Emisná kauza sa rieši už viac než päť rokov. V septembri 2015 Americký úrad na ochranu životného prostredia oznámil, že Volkswagen do státisícov naftových áut v USA nainštaloval softvér, ktorý umožňoval maskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka. VW neskôr priznal, že po svete jazdí zhruba 11 miliónov áut s problematickým softvérom, čo automobilku do dnešných dní stálo viac než 32 miliárd eur.

Winterkorn rezignoval na svoju funkciu krátko po vypuknutí škandálu, 23. septembra 2015. Volkswagen v marci tohto roka informoval, že v súvislosti s emisnou kauzou bude od bývalého šéfa požadovať odškodné, keďže po dlhoročnom vyšetrovaní dospel k záveru, že Winterkorn porušil svoje povinnosti. Bývalý šéf odmietol, že by bol za emisný škandál zodpovedný.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button