Motorizmus

Plány Fiatu narážajú na prvé prekážky

Advertisement

Plán Fiatu na vytvorenie najväčšej európskej automobilky spoločne s Chryslerom a Oplom naráža na prvé prekážky. Berlín v pondelok (4.5.) predložil sériu podmienok pre kohokoľvek, kto bude chcieť kúpiť Opel, a odporcovia z radov veriteľov Chrysleru označili prípadný predaj americkej automobilky Fiatu za „jasne protiprávny“.

Šéf Fiatu Sergio Marchionne sa v pondelok stretol v Berlíne s predstaviteľmi nemeckej vlády a odborov a rokoval o politickej podpore pre svoj plán. Marchionne chce do konca mája vytvoriť novú automobilku, ktorá bude ročne generovať tržby vo výške 80 miliárd eur (2,41 bilióna Sk) a predávať 6 až 7 miliónov áut, teda približne toľko ako Volkswagen a viac ako Renault/Nissan, Ford Motor alebo General Motors. V dokumente, ktorý má k dispozícii britský denník Financial Times (FT), nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier uvádza, že centrála budúceho vlastníka Opla musí byť v Nemecku. To je jedna zo 14 podmienok, ktoré použije Steinmeier pri hodnotení každej ponuky na kúpu Opla.
Fiat v pondelok povedal, že rozhodnutie o budúcej centrále novej skupiny je predčasné. Taliansky koncern však dodal: "Opel je nemeckou spoločnosťou, takže musí mať centrálu v Nemecku." Okrem Fiatu sa o podiel v Opel/Vauxhall a ostatných značkách GM Europe uchádza 6 ďalších záujemcov. Medzi nimi sú kanadsko-rakúsky autododávateľ Magna International, štátne investičné fondy z Abú Zabí a Singapuru a tri finančné skupiny. V USA veritelia Chrysleru, ktorí sú proti fúzii s Fiatom, požiadali newyorský súd, aby blokoval reštrukturalizáciu automobilky. Skupina asi 20 veriteľov tvrdí, že návrh, ktorý im Chrysler minulý týždeň predložil, porušuje ich práva ako prioritných veriteľov a ignoruje zákon o bankrote.

zdroj: TASR, foto: internet

Advertisement

Prečítajte si aj

Back to top button