Motorizmus

GM rozširuje úsporné opatrenia, znižuje počet predajcov a pracovných miest

Advertisement

General Motors (GM) sa snaží všetkými prostriedkami vyhnúť bankrotu, a preto plánuje rozšíriť úsporné opatrenia. Automobilka v rámci reštrukturalizácie zruší väčší počet predajcov a pracovných miest, než pôvodne plánovala. Koncern chce týmto spôsobom presvedčiť veriteľov, ktorým ponúkol výmenu pohľadávok za akcie, o svojej životaschopnosti.

GM obmedzí do konca roka 2010 počet predajcov o 42 % na 3600 a zníži počet pracovných miest o 21.000, ako vyplýva z dnešnej správy koncernu pre americký burzový dohľad SEC. Súčasťou reštrukturalizačných opatrení je aj zrušenie tradičnej značky Pontiac. Automobilka tiež ponúkla veriteľom 225 akcií GM za každých 1000 USD (761,90 eura) pohľadávok, čo je základom plánu koncernu znížiť svoj dlh vo výške 44 miliárd USD. GM pôvodne plánoval znížiť počet predajcov o 34 % na 4100 do roku 2014. Generálny riaditeľ GM Fritz Henderson musí dosiahnuť dohodu s majiteľmi nezabezpečených dlhopisov o likvidácii ich pohľadávok v hodnote 27,5 miliardy USD. Koncern tiež dlhuje americkej vláde, ktorá ho v prípade ak sa nedohodne s odbormi a veriteľmi, donúti požiadať o ochranu pred veriteľmi. Americké ministerstvo financií 24. apríla informovalo, že poskytne GM ďalšie 2 miliardy USD, aby mal koncern kapitál na prevádzku do konca mája. Celková finančná pomoc vlády automobilke týmto vzrastie na 15,4 miliardy USD.
Prezident Barack Obama koncom marca odmietol poskytnúť ďalšie peniaze GM rovnako ako Chrysleru. Vyhlásil, že ani jedna automobilka nenavrhla také razantné zmeny, ktoré by boli dostatočným argumentom udeliť im ďalšiu štátnu pomoc. Dal im však poslednú šancu na nevyhnutnú reštrukturalizáciu. Od veriteľov a odborárov zasa požaduje "bolestivé ústupky" ako cenu za prežitie automobiliek. Obama vyhlásil, že existencia automobiliek "nemôže závisieť od nekonečného prísunu dolárov daňových poplatníkov. Tieto spoločnosti a celý sektor musia stáť na vlastných nohách, nesmú sa spoliehať na ochranu štátu". Vláda koncom marca prisľúbila GM prevádzkový kapitál na ďalších 60 dní. Koncern má do konca mája vypracovať nový reštrukturalizačný plán, ktorý musí predložiť do 1. júna. Ak plán vládu neuspokojí, GM bude musieť požiadať o ochranu pred veriteľmi.

zdroj: TASR, foto: internet

Advertisement

Prečítajte si aj

Back to top button