Cestná doprava

Brusel odobril v tomto roku na dopravné projekty 930 miliónov eur

V roku 2013 schválil Brusel na dopravné projekty na Slovensku spolu 930 miliónov eur.

Podľa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR sa pritom dynamika čerpania financií z fondov EÚ v aktuálnom roku zrýchlila. “Vďaka čomu sa podarilo odstrániť riziko ich prepadnutia,“ skonštatoval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
      
Európska komisia odobrila Slovensku šesť veľkých projektov, medzi nimi úseky na diaľnici D1 Fričovce – Svinia a Jánovce – Jablonov i časť rýchlocesty R4 Košice – Milhosť, a to celkovo za 300 miliónov eur. K tomu modernizáciu tratí z Nového Mesta nad Váhom po Zlatovce a z Beluše po Púchov v hodnote 460 miliónov eur a nákup regionálnych vlakov za 170 miliónov eur.
      
„V roku 2013 sa nám podarilo odstrániť viacero významných problémov, medzi nimi aj pozastavenie platieb a odblokovanie operačného programu,“ zhodnotil minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD). Dynamika čerpania v Operačnom programe Doprava (OPD) je tak podľa jeho slov najvyššia zo všetkých operačných programov na Slovensku. Čerpanie financií v OPD je ku koncu roka 2013 vo výške 1,857 miliardy eur, čo predstavuje 48,99 %. Zazmluvnenie je pritom na úrovni 92,46 % z celkovej sumy 3,504 miliardy eur.
 

Prečítajte si aj

Prečítajte si aj

Back to top button