Logistika a skladovanie

TNT Post: Poštový trh vracia do situácie, ktorá roky fungovala

Rozhodnutie Európskej komisie (EK) o tom, že Slovenská republika musí alternatívnym poštovým operátorom otvoriť trh tzv. hybridnej pošty, považuje spoločnosť TNT Post, ktorá pôsobí v oblasti neadresného doručovania, za potvrdenie toho, že slovenská vláda postupovala v rozpore s pravidlami EÚ.
 

"Kroky slovenskej vlády, ktoré sa týkali obmedzení služieb v oblasti hybridnej pošty, sú v rozpore s pravidlami EÚ v oblasti hospodárskej súťaže. Poštový trh na Slovensku sa teraz vracia do situácie, ktorá na Slovensku niekoľko rokov úspešne fungovala a  umožňovala súkromným poštovým operátorom ponúkať služby, ktoré im dovoľuje poštová výhrada," uviedol v stanovisku generálny riaditeľ spoločnosti pre strednú a východnú Európu Petr Zháňal.
Pripomenul, že spoločnosť TNT Post od začiatku kritizovala návrh vlády SR týkajúci sa obmedzenia možnosti podnikania na Slovensku a uskutočnila všetky právne kroky, ktoré mohli situáciu uviesť do podmienok, ktoré zodpovedajú štandardom krajín EÚ.
Pre Slovenskú poštu, a. s., je rozhodnutie Európskej komisie o tom, že Slovenská republika musí zmenou legislatívy alternatívnym poštovým operátorom otvoriť trh tzv. hybridnej pošty, veľkým sklamaním. Podľa vyjadrenia hovorcu Juraja Danielisa Slovenská pošta doteraz postupovala v najlepšom záujme slovenských spotrebiteľov, a preto "je jej ľúto, že jej argumenty komisia nezobrala do úvahy". Rozhodnutie EK bude spoločnosť podrobne študovať a v najbližších dňoch bude informovať o ďalšom postupe.
TNT Post Slovensko, s.r.o., sa špecializuje na doručovanie reklamných materiálov do schránok domácností na celom území SR. Vlastníkom spoločnosti je od roku 2004 holandská skupina TNT N.V., ktorá pôsobí v oblasti adresnej a neadresnej distribúcie aj v ďalších krajinách Európy. Spoločnosť má v súčasnosti 66-% podiel na trhu neadresného doručovania na Slovensku.
Hybridná pošta je špecifická forma poštových služieb, v rámci ktorej sa obsah zásielky elektronicky prenesie od odosielateľa k prevádzkovateľovi poštových služieb a ten ho potom vytlačí, zabalí, roztriedi a doručí ako poštovú zásielku. Je dôležitou službou pre spoločnosti, akými sú napríklad banky, poisťovne a telekomunikačné firmy, ktoré musia pravidelne posielať veľmi veľké množstvá pošty (napríklad faktúry).

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button