Logistika a skladovanie

EK vyčlenila jednotnú frekvenciu pre komunikačné systémy

Európska komisia dnes oznámila, že sa rozhodla vyčleniť v Európe jednotnú rádiovú frekvenciu pre bezpečnosť a riadenie cestnej premávky.
 

Ide o spektrum 30 MHz v pásme 5,9 GHz, ktoré v nadchádzajúcich šiestich mesiacoch pridelia príslušné národné úrady po celej EÚ aplikáciám pre zvýšenie cestnej bezpečnosti bez toho, aby sa tým blokovali iné, napríklad rádioamatérske služby. Toto frekvenčné pásmo vyčlenené pre tzv. inteligentné komunikačné systémy vozidiel sa bude dať používať na okamžitú a spoľahlivú komunikáciu medzi automobilmi a cestnou infraštruktúrou.
Inteligentné komunikačné systémy vozidiel vychádzajú z technológie bezdrôtovej komunikácie a umožňujú automobilom komunikovať s inými vozidlami a poskytovateľmi cestnej infraštruktúry, keď dokážu napríklad varovať iných vodičov pred šmykľavými cestami alebo haváriou, ktorá sa práve stala.
Dnešné rozhodnutie Bruselu je súčasťou iniciatívy s názvom Inteligentný automobil spustenej v roku 2006, ktorá podporuje využitie informačných a komunikačných technológií s cieľom dospieť k modernejšej, čistejšej a bezpečnejšej cestnej doprave.
V roku 2006 prišlo pri dopravných nehodách v EÚ o život vyše 42.000 ľudí a viac než 1,6 milióna utrpelo zranenia. Každý deň sa na cestách v krajinách EÚ vytvárajú dopravné zápchy v celkovej dĺžke asi 7500 kilometrov.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button