Železničná doprava

Posledný Panter je na trati a uzatvára dodávku 25 elektrických „šeliem“ z najväčšieho tendra ZSSK

Cestujúci v Žilinskom, Trenčianskom a Prešovskom kraji už majú k dispozícii najnovšiu „svorku“ v kompletnom počte. Dnes v rušňovom depe vo Vrútkach uskutočnila Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) tlačovú konferenciu pri príležitosti odovzdania poslednej 25. elektrickej jednotky (EJ) „Panter“ z dielne konzorcia českej ŠKODA TRANSPORTATION a slovenskej ŽOS Trnava.

Tender za 160 miliónov eur predstavuje doteraz najväčšiu investičnú zmluvu, aká kedy bola podpísaná od vzniku ZSSK v roku 2005. Nové jednotky sú jedny z najúspešnejších produktov skupiny ŠKODA TRANSPORTATION, o čom svedčí aj fakt, že okrem Slovenska a Česka jazdia aj v Litve, v Ukrajine, vo Fínsku a v dohľadnej dobe budú brázdiť trate Lotyšska či Estónska.

Jazdu v podobných vozidlách si do konca roku 2023 budú môcť naplno vychutnať aj cestujúci východného Slovenska

Takmer dvojročnú cestu postupného zavádzania jednotiek do prevádzky (prvé vozidlo sme médiám predstavili vo februári 2020) sme dnes vo Vrútkach úspešne ukončili odovzdaním posledného Pantera za účasti Ľuboša Ďuriča, riaditeľa odboru projektov dopravnej infraštruktúry Ministerstva dopravy a výstavby SR, Romana Koreňa, predsedu predstavenstva ZSSK, Petra Brzezinu, predsedu predstavenstva a prezidenta skupiny ŠKODA TRANSPORTATION a Miloša Kyselicu, generálneho riaditeľa ŽOS Trnava.

„Nové vlaky, ktoré vďaka eurofondom pribudli do regiónov, zásadne zvyšujú kvalitu cestovania. Máme ambíciu v modernizácii pokračovať, v nasledujúcich dvoch rokoch pribudnú ďalšie desiatky nových vlakov a zmodernizovaných vozňov do regiónov naprieč Slovenskom. Železnice, ako najekologickejšia forma dopravy sú jednoznačne budúcnosťou verejnej osobnej dopravy, na to, aby sa stali voľbou číslo jeden pre cestujúcich ale potrebujeme nielen moderné vlaky, no aj kvalitnú infraštruktúru,” uviedol Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby.

Roman Koreň, predseda predstavenstva ZSSK, pri preberaní posledného vozidla

„Těší mě, že jsme dodavatelem ekologických vlaků, které pomáhají výrazně zvyšovat komfort a bezpečnost dopravy na slovenské železnici. Vždyť právě země našich východních sousedů je pro nás dlouhodobě klíčový obchodní partner – dodáváme nejen vozidla pro tamní železnici, ale pro slovenské města i tramvaje či trolejbusy,“ vyjadril sa predseda predstavenstva a Prezident skupiny ŠKODA TRANSPORTATION Petr Brzezina.

„Robili sme všetko, čo bolo v našich silách, aby sme v čo najkratšom čase nasadili nové jednotky do prevádzky a tým zabezpečili cestujúcim vyšší komfort služieb. Dodávku moderných vlakov, ktoré jazdia aj vo svete, sme dnes dotiahli do úspešného konca a nové jednotky predstavujú obrovský skok vpred v kvalite cestovania v regióne. O dodržaní najvyššej kvality som presvedčený, nakoľko sme v rámci vyhláseného tendra nastavili náročné zmluvné kritériá kontroly kvality a prevádzkyschopnosti vozidiel. Už teraz sa teším na odovzdávanie prvých Panterov na trate východného Slovenska,“ hovorí Roman Koreň, predseda predstavenstva ZSSK.

Dnes bola ZSSK vo Vrútkach odovzdaná posledná štvorčlánková elektrická jednotka Panter

Nové EJ sú nasadzované do prevádzky najmä na tratiach:
• Žilina – Púchov – Trenčín,
• Žilina – Čadca,
• Púchov – Horní Lideč,
• Čadca – Skalité – Zwardoń,
• Žilina – Liptovský Mikuláš.

EJ s maximálnou rýchlosťou 160 km/h svojimi parametrami spĺňajú požiadavky TSI a predstavujú tak účelné vozidlá na úrovni 21. storočia. V prevádzke môžeme stretnúť dve verzie EJ – trojčlánkovú s dĺžkou 80 m a s kapacitou 247 miest na sedenie (13 ks) a štvorčlánkovú s dĺžkou 106 m a s kapacitou 343 miest na sedenie (12 ks).

Vedeli ste?
• Pantery spolu doteraz na regionálnych tratiach najazdili viac ako 1,4 milióna kilometrov.
• Najviac najazdených kilometrov má jednotka 660.002, ktorú sme prebrali 1. 12. 2020.
• Priemerná prevádzkyschopnosť všetkých EJ sa pohybuje na úrovni 93,5 %.
• Posledné vozidlo, ktoré sa prebralo dnes, nám výrobca dodal s predstihom 8 mesiacov.

Svojím objemom takmer 160 miliónov eur (159 999 500,00 eur) je tender, ktorý priniesol žilinskému, trenčianskemu a prešovskému regiónu spolu 25 nových elektrických jednotiek, najväčším v histórii národného dopravcu. Majoritná časť z tejto sumy je pokrytá Kohéznym fondom Európskej únie (134 598 779,38 eur), 23 752 725,77 eur* je hradených zo štátneho rozpočtu, sumu 1 647 994,85* eur uhradila ZSSK z vlastných zdrojov.
*uvedené sumy sú bez DPH

Nízkopodlažné klimatizované jednotky s bezbariérovými nástupnými priestormi sú so širokými nástupnými dverami a s veľkopriestorovým interiérom a majú multifunkčné oddelenie pre osoby s obmedzenou mobilitou, pre invalidné vozíky, kočíky a bicykle. Súpravy disponujú centrálnym ovládaním dverí (otváranie/zatváranie/blokovanie) a WC bunkami s uzavretými odpadovými systémami a sušičom rúk. Súčasťou jednotiek je bezpečnostný kamerový systém, akustický a vizuálny informačný systém či systém automatického počítania cestujúcich. Nechýbajú, samozrejme, zásuvky pre napájanie prenosných zariadení (notebooky a mobily) a wi-fi pripojenie na internet. Príjemný a moderný vzhľad vozidiel dopĺňa štýlové LED osvetlenie interiéru.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button