Železničná doprava

Čína vybuduje novú rýchlostnú železničnú trať z Pekingu do Moskvy

Čína vybuduje novú rýchlostnú železničnú trať v dĺžke 7000 kilometrov z Pekingu do Moskvy za 1,5 bilióna jüanov (208,28 miliardy eur).

Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na správu, ktorú zverejnila pekinská radnica na čínskej sociálnej sieti Weibo. Rýchlovlaky uľahčia cestovanie z Európy naprieč Áziou do Číny. Cesta z Moskvy do Pekingu cez Kazachstan tak potrvá necelé dva dni namiesto päť dní, uvádza sa na Weibo.
      
Plány na novú trať sa objavili v čase, keď ruská ekonomika zápasí s dôsledkami poklesu cien ropy a zhoršených vzťahov so Západom. Európska únia a USA vlani uvalili sankcie na Rusko za anexiu Krymu a podporu ukrajinských separatistov. Čína sa zase snaží preraziť v zahraničí so svojou technológiou budovania rýchlostných železníc.
      
O vybudovaní trate pre rýchlovlaky sa začalo diskutovať už vlani v novembri po podpise dohody o dodávkach plynu medzi Moskvou a  Pekingom. Viceprezident ruských štátnych železníc Alexander Mišarin vtedy uviedol, že výstavba trate po ruské hranice by mala stáť zhruba 60 miliárd USD (51,75 miliardy eur) a skráti cestu z Moskvy do Pekingu na 30 hodín. Mišarin zároveň označil novú železničnú trať za „Suezský prieplav z hľadiska objemu prepravy a významu“.
      
Čínska sieť Weibo zverejnila túto informáciu mesiac po tom, ako premiér Li Kche-čchiang počas návštevy v Moskve podpísal bilaterálne dohody s Ruskom, ktoré zahŕňali aj dohodu o spolupráci na výstavbe rýchlostnej železnice. Jej vybudovanie by malo trvať osem až desať rokov.
 

Prečítajte si aj

Back to top button
Close
Close