Motorizmus

Nedostatok automobilových čipov by sa v 3. kvartáli mohol ešte zintenzívniť

Nedostatok automobilových čipov by sa v nasledujúcich mesiacoch mohol ešte zintenzívniť. Uviedla to nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW), ktorá upozornila zároveň na ťažkosti pri riešení tohto problému. „Napriek náznakom, že sa problémy s nedostatkom polovodičov začínajú zmierňovať, z pohľadu dodávok očakávame veľmi náročný 3. štvrťrok,“ povedal Alexander Seitz, finančný riaditeľ rovnomennej značky VW.

Vo štvrtok (29. 7.) Volkswagen oznámil, že v dôsledku problémov s čipmi, ktoré zasiahli automobilový priemysel na konci roku 2020, klesol počet vyrobených áut v tomto roku o vyššie šesťciferné číslo. Napriek tomu sa koncernu podarilo dosiahnuť rekordné zisky za 1. polrok 2021, keďže pri prideľovaní čipov, ktoré sú kľúčovou súčasťou moderných vozidiel, uprednostnil modely s vysokou maržou, ako sú Porsche a Audi.

„Napriek tomuto úspechu odporúčam zostať nohami pevne na zemi,“ povedal finančný riaditeľ Porsche Lutz Meschke a poukázal pritom na pokračujúcu napätú situáciu na trhu s polovodičmi. Volkswagen podobne ako jeho konkurentov Daimler, BMW, GM či Ford tvrdo zasiahli problémy s dodávkami polovodičov. Automobilová skupina síce podľa vlastných slov situáciu zvládla celkom dobre, ale očakáva „určitý negatívny vplyv“ aj v 3. štvrťroku.

Automobilka Audi, ktorá najviac prispieva k zisku Volkswagen, v piatok (30. 7.) uviedla, že aj nasledujúce mesiace budú poznačené kritickou situáciou v oblasti dodávok. „Audi naďalej intenzívne pracuje na protiopatreniach, ale vzhľadom na pretrvávajúci nedostatok sa neočakáva, že by bolo možné v priebehu roka úplne kompenzovať stratu výroby,“ uvádza sa v stanovisku.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button