Letecká doprava

EÚ bude tlačiť na to,aby zahrnuli letectvo do obchodu s emisiami

Európska únia bude žiadať, aby aj štáty mimo bloku zahrnuli svoju leteckú dopravu do súčasných alebo budúcich systémov obchodovania s emisiami. Rozhodli o tom dnes v Bruseli ministri dopravy EÚ. Členské štáty plánujú zahrnúť leteckú dopravu do nového programu obchodovania s emisiami (ETS) od roku 2012, keď sa skončí platnosť Kjótskeho protokolu.
 

Plánovaná direktíva počíta so zahrnutím vnútroeurópskych, ale aj transkontinentálnych letov do systému. Ak by tam však mali patriť len európske aerolinky, letecká doprava EÚ by sa dostala do nevýhodného postavenia v porovnaní s konkurenčnými aerolíniami. Preto sa ministri dopravy 27-člennej únie dohodli, že splnomocnia Európsku komisiu, aby sa snažila presvedčiť ostatné krajiny urobiť to isté, buď v rámci ich terajších schém, alebo v rámci pripravovanej celosvetovej dohody.
Aerolínie sa na celkovej produkcii CO2 podieľajú 3 %, no počíta sa s tým, že letecká doprava bude v neskorších rokoch rásť.
EÚ chce presvedčiť najmä Spojené štáty, ktoré sú najväčším producentom skleníkových plynov na svete, ale aj krajiny ako Čína a India, ktorých ekonomiky napredujú míľovými krokmi a každoročne produkujú stále viac emisií.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button