Cestná doprava

MAN rozširuje sortiment e-truckov

MAN rozširuje sortiment e-truckov. Nové elektrické nákladné vozidlá MAN eTGX a eTGS sa dajú mimoriadne flexibilne konfigurovať, takže ponuka elektrických truckov MAN mnohonásobne vzrástla.

Spoločnosť MAN Truck & Bus významne rozširuje portfólio e-truckov: Z pôvodných troch zadefinovaných kombinácií sa počet konfigurovateľných variantov zvýšil na viac ako milión. Nové verzie podvozka eTGX a eTGS možno všestranne prispôsobiť prostredníctvom rôznych rázvorov, verzií kabíny, výkonov motora, zostáv batérií a mnohých ďalších prvkov typických pre nákladnú dopravu.

V rámci popredného svetového veľtrhu pre environmentálne technológie IFAT v Mníchove (13. – 17. mája 2024) predstavil MAN nový rad podvozkov s batériovým elektrickým pohonom v konfiguráciách 4×2 a 6×2, ktoré sú ideálny základ pre širokú škálu aplikácií v komunálnom sektore a vo verejných službách. Okrem predpokladaného výkonu až 1,6 milióna kilometrov, resp. životnosti až 15 rokov (v závislosti od typu používania vozidla) sú batérie aj výnimočne odolné.

MAN je tradične veľmi silný v oblasti vozidiel s environmentálnou technológiou. S novými šasi e-trucku sa teraz čoraz viac presúva do priemyselných aplikácií, pričom elektrický produktový rad v ničom nezaostáva za portfóliom s dieselovými motormi. Podľa typu prevádzky si zákazník môže objednať pre svoj e-truck od troch do šiestich modulárne kombinovateľných batérií, pričom variabilné je aj ich umiestnenie.

Naťahovač kontajnerov na podvozku eTGS

MAN rozširuje sortiment e-truckov

Podvozky MAN eTGX a MAN eTGS pre celkovú hmotnosť vozidla 18 až 28 ton sú k dispozícii s elektromotorom s výkonom 333, 449 alebo 544 k. Poskytnú presne to, čo je potrebné pre širokú paletu aplikácií: flexibilný priestor pre komponenty nadstavby na ráme vozidla, veľký výber mechanických a elektrických prídavných pohonov s rôznym výkonom, až deväť rázvorov, šesť verzií kabíny, riadené a neriadené vlečené nápravy, odpruženie listovými pružinami/vzduchom i vzduchové odpruženie všetkých náprav, jazdné programy špeciálne prispôsobené príslušnému typu prevádzky a množstvo ďalších prvkov typických pre jednotlivé odvetvia.

Vozidlá na zvoz komunálneho odpadu, ramenové a hákové nakladače kontajnerov, napríklad pre sutinu zo stavieb, valníky, trojstranné sklápače i sklápače s hydraulickou rukou na prepravu stavebného materiálu, ale aj vozidlá pre zimnú údržbu ciest alebo zdvíhacie pracovné plošiny… Na novom podvozku e-trucku MAN sa dá jednoducho realizovať prakticky každé riešenie nadstavby.

Jazdný dosah je tiež dostatočný, pretože aj pre najkratší rázvor 3,75 metra je k dispozícii päť batérií s využiteľnou kapacitou až 400 kWh. Tomu zodpovedá dojazd do 500 km bez potreby dobiť batériu. Pri typickom pracovnom režime, resp. najazdených kilometroch komunálnych vozidiel a aplikáciách na likvidáciu odpadu však stačí aj menší počet batérií, takže užitočné zaťaženie sa dá zvýšiť až o 2400 kilogramov.

Elektrický truck môže mať od 3 do 6 takýchto batérií

Poradenstvo zamerané na e-mobilitu

Na veľtrhu IFAT bude MAN prezentovať spolu s novou ponukou e-truckov aj svoje konzultačné služby v oblasti elektrickej mobility. Poradenstvo pri prechode na e-mobilitu zahŕňa špecifické analýzy nasadenia vozidiel konkrétneho zákazníka a požiadaviek na nabíjaciu infraštruktúru. Súčasťou ponuky sú tiež nabíjacie stanice v spolupráci s ich dodávateľmi. Okrem toho pre nových elektrických „levov“ sú k dispozícii servisné zmluvy a finančné riešenia prispôsobené špeciálne e-mobilite a potrebám sektora environmentálnych technológií, ako aj početné digitálne služby.

Novinky pre sektor komunálnych služieb

Okrem nového trucku eTGS s naťahovačom kontajnerov spoločnosť MAN na mníchovskom veľtrhu IFAT predstaví svoj potenciál v oblasti nadstavieb s environmentálnou technológiou aj na exponátoch s konvenčným pohonom. Hmotnostnú kategóriu od 3,5 do 18 ton bude reprezentovať kompaktné, obratné vozidlo na zvážanie odpadu v centrách miest a peších zónach postavené na báze vanu TGE a MAN TGM s výbavou pre zimnú údržbu ciest.

MAN Individual vystaví špecificky upravené podvozky a kabíny pre dané odvetvie. Premiéru v oblasti bezpečnostných a asistenčných systémov absolvuje asistent núdzového brzdenia kompatibilný s montážnou doskou snežného pluhu. Umožňuje to nové umiestnenie snímača radaru. Ďalšie vozidlá MAN s inovatívnymi riešeniami uvidia návštevníci IFAT v expozíciách výrobcov nadstavieb aj v rámci živej ukážky „VAK Truck in Action“ na výstavisku.

Editor
Peter Magerčiak

Prečítajte si aj

Back to top button