Cestná doprava

Dopravca v Liptovskom Mikuláši od februára zavádza časové cestovné lístky

Liptovskomikulášania, ktorí využívajú mestskú autobusovú dopravu (MAD), si už nemusia denne kupovať cestovné lístky v autobusoch. Od začiatku februára zavádza dopravca časové cestovné lístky. Platiť budú päť dní, dva týždne alebo mesiac. Pre pravidelných cestujúcich sú cenovo výhodnejšie.

„Snažíme sa o zvyšovanie počtu prepravených osôb a o získanie pravidelných cestujúcich. Chceme dosiahnuť vyššiu konkurencieschopnosť autobusovej oproti individuálnej automobilovej doprave, aby sme zvýšili mobilitu obyvateľov prostredníctvom verejnej dopravy a šetrili tiež životné prostredie,“ uviedla hovorkyňa.

Zakúpiť si časenku je možné cez eshop dopravcu alebo cez mobilnú aplikáciu, prípadne na autobusovej stanici v kancelárii dopravcu. Nákup časového lístka priamo u vodiča možný nebude. Jeho platnosť sa začína dňom prvého použitia dopravnej karty vo vozidle. Dĺžka platnosti časových lístkov je podľa hovorkyne nastavená tak, aby vyhovovala verejnosti počas celého týždňa, ale aj ľuďom, ktorí autobus využívajú výlučne cez pracovné dni. „Päťdňové lístky sú najviac vhodné pre študentov a ľudí, ktorí nepracujú cez víkend, mesačníky sa oplatia aj tým, ktorí cestujú za prácou aj počas víkendu,“ priblížil Gabriel Lengyel z odboru dopravy na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši.

Doteraz platil cestujúci pri prestupe polovičný lístok. Od februára bude prestup zadarmo do 30 minút od nástupu cestujúceho na prvý spoj. „Týmto krokom chceme vyjsť v ústrety najmä cestujúcim z okrajových mestských častí, ktorí musia často prestupovať na inú linku, aby sa dostali do svojho cieľa,“ povedal Lengyel.
Februárové zmeny v cestovaní autobusom sú súčasťou reformy MAD, ktorú iniciovalo vedenie mesta pred rokom a pol. Od apríla 2019 došlo k obmene vozidlového parku, radnica zaviedla taktovú dopravu na trase mesto – Podbreziny a zmenili sa aj cestovné poriadky.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button