Logistika a skladovanie

Kuehne+Nagel aktívne prispieva k znižovaniu emisií CO2

Kuehne+Nagel aktívne prispieva k znižovaniu emisií CO2. Nový rok sa v Kuehne+Nagel začal elektrizujúcou novinkou. Spoločnosť dodržala slovo a uviedla svoje riešenie Book & Claim aj pre elektrické vozidlá.

  • Nové riešenie Book & Claim pre elektrické nákladné vozidlá je pre klientov dostupné už od januára 2024
  • Ide o priekopnícku aktivitu v odvetví, kde carbon insetting (zníženie uhlíkovej stopy v rámci vlastných dodávateľských reťazcov) bolo dostupné len pre palivá s nízkymi emisiami
  • Novinka je v súlade so znižovaním uhlíkovej stopy vytýčenej v strategickom pláne Kuehne+Nagel Roadmap 2026

Vďaka tomu je Kuehne+Nagel vôbec prvým poskytovateľom logistických služieb, ktorý uviedol na trh takéto riešenie. Predtým bolo obmedzené len na palivá s nízkymi emisiami, predovšetkým HVO, teda hydrogenačne rafinovaný rastlinný olej. Implementácia riešení dekarbonizácie a pomoc zákazníkom pri dosahovaní cieľov v oblasti udržateľnosti sú kľúčovou súčasťou základného kameňa „Living ESG“, ktorý je zakotvený v pláne Kuehne+Nagel Roadmap 2026.

Strategickou prioritou spoločnosti Kuehne+Nagel bol vývoj riešení znižovania uhlíkovej stopy v rámci vlastného reťazca Book & Claim pre cestnú nákladnú dopravu. Už v októbri 2023 spoločnosť uviedla na trh riešenie pre HVO, po ktorom teraz nasledujú aj elektrické vozidlá. Prvé riešenie svojho druhu bolo testované a overené v spolupráci s poprednými externými spoločnosťami a zainteresovanými inštitúciami.

Kuehne+Nagel aktívne prispieva k znižovaniu emisií CO2.

Book & Claim aj pre elektrické vozidlá

Zákazníci, ktorí využívajú služby cestnej logistiky Kuehne+Nagel, si môžu od januára 2024 „nárokovať“ (Claim) zníženie uhlíkovej stopy. Ide o využitie elektrických nákladných vozidiel, aj keď nie je možné ich náklad fyzicky na týchto vozidlách prepraviť. Dôvodmi môžu byť napríklad nedostatočná infraštruktúra nabíjacích staníc, obmedzený dojazd či užitočné zaťaženie. Riešenie Book&Claim pre elektrické vozidlá tak pomáha klientom preklenúť výzvy, ktoré ich dnes obmedzujú pri nasadení elektrických nákladných vozidiel.

„Batériové elektrické vozidlá (BEV) vnímame ako budúcnosť pri znižovaní emisií v cestnej nákladnej doprave. Carbon insetting podporuje rozširovanie nízko emisných riešení, ako sú BEV, a pomáha znižovať náklady, ktoré zákazníci platia za tieto riešenia, čím podporuje dekarbonizáciu cestnej dopravy,“ hovorí Hansjörg Rodi, člen predstavenstva Kuehne+Nagel International AG, zodpovedný za cestnú logistiku.

Kuehne+Nagel pomáha dopravcom financovať elektrifikáciu ich vozového parku

Súčasťou ponuky Book & Claim sú zatiaľ len BEV vo vlastníctve Kuehne+Nagel, aby bola zachovaná úplná kontrola a transparentnosť nad presnosťou údajov, ktoré sa používajú pri výpočtoch uhlíkovej stopy. Cieľom tímu je však rozšíriť riešenie aj na BEV prevádzkované partnermi Kuehne+Nagel. „Nákup elektrických vozidiel môže byť veľkou finančnou záťažou najmä pre menších dopravcov. Zahrnutie dopravcov do nášho riešenia si vyžaduje ďalší vývoj metodiky účtovníctva, ale pomôže im to financovať prechod na BEV. Toto je naša ďalšia priorita,“ konštatuje Hansjörg Rodi.

O Kuehne+Nagel

S viac ako 79 000 zamestnancami na takmer 1 300 miestach v takmer 100 krajinách je skupina Kuehne+Nagel jedným z popredných svetových poskytovateľov logistiky. Kuehne+Nagel so sídlom vo Švajčiarsku je kótovaná vo švajčiarskom indexe akciového trhu SMI. Skupina je svetovou jednotkou v leteckej a námornej logistike a má silné postavenie na trhu v cestnej a kontraktnej logistike.

Kuehne+Nagel je vybraným logistickým partnerom pre 400 000 zákazníkov po celom svete. Skupina pomocou svojej globálnej siete, logistických znalostí a poznatkov založených na údajoch poskytuje komplexné riešenia dodávateľského reťazca pre globálne spoločnosti a odvetvia. Ako člen Science Based Target Initiative (SBTi) sa spoločnosť Kuehne+Nagel zaviazala k udržateľnej logistike znižovaním vlastnej environmentálnej stopy a podporovaním svojich zákazníkov nízkouhlíkovými logistickými riešeniami.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS Kuehne+Nagel, foto: Kuehne+Nagel

Prečítajte si aj

Back to top button