Logistika a skladovanie

IFOY AWARD 2023 pozná finalistov

IFOY AWARD 2023 pozná finalistov. Do súťaže IFOY AWARD 2023 je nominovaných celkovo 25 produktov a riešení od 23 firiem zo 7 krajín. O víťazoch bude prvýkrát rozhodovať aj náš zástupca, ktorý je členom poroty IFOY.

Organizácia IFOY (International Intralogistics and Forklift of the Year) vyhlásila finalistov súťaže IFOY AWARD 2023, ktorí vzišli z 39 prihlásených riešení. Finalisti sa 29. a 30. marca stretnú na audite IFOY, ktorý sa opäť uskutoční v Dortmunde v rámci TEST CAMP INTRALOGISTICS. Nielen riešenia finalistov IFOY AWARD, ale aj ďalších viac ako 50 inovácií si na ploche 10 000 m2 môžu otestovať ľudia s rozhodovacími právomocami z priemyslu, obchodu a sektora služieb.

„Finalisti ukazujú, kam sa uberá intralogistika budúcnosti. Klasická skladová technika je stále sofistikovanejšia, obchod zrýchľuje, do logistiky si razí cestu robotika a umelá inteligencia a inovatívne detaily zefektívňujú, uľahčujú a zvyšujú produktivitu v skladoch,“ hovorí Anita Würmser, predsedníčka poroty IFOY. A aké sú nominácie?

IFOY AWARD 2023 pozná finalistov

Skladová manipulačná technika

COMBILIFT AISLE-MASTER OP

Vozík od írskeho špecialistu s výškou zdvihu 12,1 m a nosnosťou 2 t spája výhody vysokozdvižného a vychystávacieho vozíka. Svoju silu ukazuje v úzkych uličkách, určený je na regálové doručovanie či hromadné vychystávanie. Kombinované zariadenie možno použiť aj ako konvenčný vysokozdvižný vozík s gumovými pneumatikami na nakladanie a vykladanie nákladných vozidiel.

Crown SP 1500

Nový model od amerického dodávateľa získal nomináciu ešte pred svojím oficiálnym uvedením na trh. Úplne prepracovaný vychystávací vozík s dosahom 11,2 m a nosnosťou až 1,25 t bol optimalizovaný z hľadiska výhľadu, výkonu a rýchlosti. Vďaka ergonomickému priestoru pre obsluhu a mnohým inovatívnym detailom je zameraný na tradičné vychystávanie objednávok a zodpovedá požiadavkám maloobchodu a oblasti e-commerce.

STILL PXV

Vylepšený vertikálny vychystávač presvedčil porotu svojou pracovnou výškou 14,5 m. Osoba na 1,5 t vysokozdvižnom vozíku, ktorý je vybavený mnohými bezpečnostnými a komfortnými prvkami, môže vďaka kompaktným a variabilným rozmerom spoľahlivo vychystávať náklad v širokých aj úzkych uličkách.

STILL EHX 16

Paletový vozík s nosnosťou 1,6 t je vhodný najmä na prepravu v kamiónoch a pre aplikácie na poslednú míľu. Vďaka integrovanému Li-ion akumulátoru a kompaktným rozmerom totiž nezaberá príliš veľa miesta. Výhodou je aj unikátna rumpálová hlava s integrovaným displejom pre intuitívne ovládanie.

Raymond 8910 End Rider

Robustný paletový vozík s nosnosťou 3,63 t bol navrhnutý s dôrazom na energetickú účinnosť a rôzne aplikácie vrátane chladiarenských skladov, prístavísk, nakládky a vykládky. Výrobca sľubuje aj rad doplnkov pre lepšiu ergonómiu a vyššiu produktivitu.

IFOY AWARD 2023 pozná finalistov

AGV/AMR vozíky

AGILOX ODM

Všesmerový vozík od rakúskeho dodávateľa je inteligentný logistický robot na prepravu malých nákladov s hmotnosťou do 300 kg. Nevyžaduje žiadnu ďalšiu infraštruktúru ani navigačné pomôcky, dokáže sa otáčať aj na mieste a umožňuje paralelnú jazdu. Prvé vozidlo je implementované za menej ako 12 hodín, každé ďalšie za 15 minút. Hlavnou cieľovou skupinou je farmaceutický a elektronický priemysel.

AMR IL 1200

Vozík od spoločnosti Continental Automotive Technologies je určený na použitie v skladoch alebo logistických centrách a pre výrobnú logistiku s ťažkými paletami, napríklad v automobilovom a kovospracujúcom priemysle. Vďaka integrovanému zdvíhaciemu systému a rôznym možnostiam nadstavby prepravuje palety s hmotnosťou 1,2 t rýchlosťou až 2 m/s.

HIKROBOT F4-1000C

Mobilný robot od čínskeho výrobcu s nosnosťou 1 t je alternatívou ku konvenčným skladovým vysokozdvižným vozíkom a vďaka svojej presnosti polohovania je vhodný najmä na nepretržité použitie v extrémne úzkych uličkách a na manipuláciu s materiálom v automobilovom priemysle, vo výrobe a v oblasti spotrebnej elektroniky. Pomocou robotického riadiaceho systému (RCS) pracuje aj v tandeme s ďalšími vozíkmi.

Youibot Robotics AT100

Čínsky automatický vozík sa skladá z nového asistenčného vychystávacieho robota a systému pre správu vozového parku YOUIFleet. Intuitívna kombinácia AMR a vozíka na vychystávanie dávok pre náklady do 100 kg, zvládajúca rýchlosť 1,5 m/s, bola špeciálne vyvinutá pre úlohy triedenia a vychystávania v existujúcich infraštruktúrach aj pre pracovné postupy maloobchodníkov a 3PL.

IFOY AWARD 2023 pozná finalistov

Intralogistické robotické riešenia

Jungheinrich PowerCube

Automatizovaný, ultrakompaktný a škálovateľný skladový systém sa prispôsobí takmer akejkoľvek infraštruktúre a rozmerom kontajnerov. Môže byť používaný v režime 24/7 vo všetkých priemyselných odvetviach a sľubuje štyrikrát väčšiu hustotu skladovania ako klasické regály pri výške miestnosti až 12 metrov. Výkonné Li-ion vozíky môžu súčasne vyzdvihnúť dva 50 kg kontajnery a nakladať ich za chodu.

Libiao Airrob

V robotickom systéme na manipuláciu s kontajnermi sa roboty dokážu „šplhať“ po regáloch a ukladať, vyberať, triediť a premiestňovať plastové kontajnery s hmotnosťou až 35 kg. Toto jednoduché a cenovo výhodné riešenie je vhodné najmä pre mikro-fulfillmentové centrá alebo sklady na výrobnej linke. Systém je zameraný na oblasť e-commerce, menší tovar a skladovanie výrobných dielov.

Volume Lagersysteme DIVE

Predstavuje sofistikovaný robotický skladovací a vychystávací systém pre výšky až 14 m, pri ktorom môže robot vychystávať a dodávať prepravky v ľubovoľnej polohe bez zdviháka. Výkon je možné škálovať až na 4000 kontajnerov za hodinu. V najmenšej verzii zaberá Volume DIVE iba 16 m2.

IFOY AWARD 2023 pozná finalistov

Intralogistický softvér

Mobile Easykey FFZ-KPI

Kľúčový ukazovateľ výkonnosti priemyselných nákladných vozidiel umožňuje stanoviť ich výkonnosť bez ohľadu na výrobcu, a to len pomocou jedného kľúčového údaja a vizuálneho systému semaforov. Základom FFZ-KPI je kľúčový údaj OEE, ku ktorému FFZ-KPI pridáva ďalšie parametre výpočtu a po prvýkrát tak umožňuje vypočítať kľúčový údaj pre pohyblivé zariadenia.

DS AUTOMOTION ARCOS

Softvér od rakúskeho dodávateľa umožňuje používať vozidlá buď ako automatizované riadené vozidlá (AGV), alebo ako autonómne mobilné roboty (AMR). Pomocou takzvanej „plánovateľnej autonómie“ kombinuje výhody oboch technológií.

IDENTPRO WAREHOUSE EXECUTION SYSTEM

Tento program sľubuje až o 30 % vyššiu produktivitu. Na vozidlách využíva senzory IoT, aby boli všetky skladové procesy viditeľné v digitálnom dvojčati v reálnom čase (RTLS). Toto riešenie je možné použiť v interiéri aj exteriéri, dosahuje na centimeter presnú lokalizáciu (+/-10 cm) tovaru a vozidiel, ako i kooperatívne využitie autonómnych a obsluhovaných priemyselných vozíkov.

IFOY AWARD 2023 pozná finalistov

Špecialita roka

NIMMSTA Light Tags

Inovatívny prístup k technológii pick-by-light sľubuje až o 80 % vyššiu účinnosť bez nutnosti integrácie. Základom systému sú inteligentné hodinky, ktoré má pracovník na ruke. V aplikácii NIMMSTA je každému svetelnému štítku priradené unikátne miesto uloženia, ktoré sa definuje jednoducho pomocou lepiaceho prúžku. Keď sa k nemu operátor priblíži, hodinky a svetelný štítok sa rozsvietia rovnakou farbou a vzorom.

KEMARO K900

Prvý plne autonómny čistiaci robot na svete od švajčiarskeho dodávateľa dokáže ušetriť 70 % nákladov na čistenie, čo v logistickej firme s rozlohou približne 10 000 m2 predstavuje úsporu takmer 35 000 eur ročne. Kompaktné roboty s integrovaným systémom odsávania prachu sa orientujú pomocou lidaru a 3D senzorov a vyčistia aj tú najodolnejšiu priemyselnú špinu.

Jungheinrich FORK KAMERA

Stohovanie, skenovanie a prenos výsledkov do ľubovoľného WMS umožňuje prídavná digitálna Full HD kamera s integrovaným softvérom na spracovanie obrazu a snímanie čiarových kódov na vidlici vozíka. Zistí, či sa pred vidlicou nachádza správny alebo nesprávny čiarový kód, a to aj vo veľkých výškach, keď prechádza okolo. Potvrdzovacie tlačidlo v blízkosti volantu eliminuje potrebu ručných skenerov a vďaka nemu je zbytočné vyraďovanie nesprávneho tovaru minulosťou.

IFOY AWARD 2023 pozná finalistov

Startup roka

1MROBOTICS

Izraelská technologická spoločnosť sa so svojím rovnomenným nano fulfillment centrom zameriava na poslednú míľu vo viackanálovom maloobchode. Modulárne robotické „darkstory“ sa dodávajú so štandardnými kontajnermi a sú pripravené na okamžité použitie. Obchodný model je založený na nízkych prevádzkových nákladoch.

FF FÖRDERSYSTEME

Nemecký startup rieši problém skladovania pomocou patentovaného 3D dopravníka a pohonu. 3D reťazec sa prispôsobuje priestoru, a nie naopak. Či už ide o zákruty, rampy, výťahy alebo stúpanie, rôzne úlohy možno riešiť v jednej dráhe, čím odpadá potreba modulárnych dopravníkových systémov a šetrí sa miesto.

SEREACT

Šesťmesačnú návratnosť investície (ROI) sľubuje softvér s umelou inteligenciou pre autonómne robotické vychystávanie a umiestňovanie. Simulované procesy vychystávania tak možno preniesť na nové, neznáme scenáre a integrovať do existujúcich systémov riadenia skladu počas jedného dňa bez programovania robotov či časovo náročného zaúčania.

SENTICS ORTLS

Mníchovský startup prišiel s prvým optickým lokalizačným systémom pre priemyselné aplikácie založené na umelej inteligencii v reálnom čase. Infraštruktúrne senzory, ktoré sa napevno nainštalujú v priemyselnom prostredí, detegujú a lokalizujú objekty, ako sú vysokozdvižné vozíky, osoby alebo stroje, a sprístupňujú tieto informácie správcom vozového parku aj autonómnym dopravným vozidlám.

PREDIMO ComputerMyoGrap

Pomocou cloudového softvéru a 17 senzorov IoT umiestnených na odeve je možné použiť digitálne ľudské dvojča, ktoré vizualizuje, ktoré svaly a kĺby sú pri práci namáhané. To umožňuje indikovať fyzické preťaženie ako kľúčový ukazovateľ výkonnosti.

CHEMOVATOR LOADY

Tento softvér poskytuje štandardizované požiadavky na nakládku a vykládku v priemyselných závodoch a slúži ako centrálna databáza predvýrobkov. Zariadenia, ktoré sa majú priviezť, dokumenty alebo procesy na mieste sa spravujú v štruktúrovanom dátovom modeli a slúžia ako zdroj pre všetkých logistických partnerov.

HUNIC SoftExo Lift

Pasívny exoskelet je extrémne ľahká a pritom účinná pomôcka na zdvíhanie a prenášanie bremien na tele. Využíva princíp pružiny, ktorá podporuje svaly nôh a chrbta pri zdvíhaní a prenášaní ťažkého nákladu až o 21 %, čím odľahčuje telo až o 50 % záťaže a pozitívne ovplyvňuje jeho ergonomické držanie.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Michal Štengl, foto: IFOY
Back to top button