Logistika a skladovanie

IFOY AWARD 2023: šesť spoločností ocenených za inovácie

IFOY AWARD 2023: šesť spoločností ocenených za inovácie. AGILOX, Crown, DS AUTOMOTION, HUNIC a STILL dostali jedno z prestížnych intralogistických ocenení. Hneď dve ocenenia si v Dortmunde prevzal Jungheinrich. Vôbec prvýkrát o víťazovi rozhodol aj zástupca z ČR.

Medzinárodné ocenenie intralogistiky a vysokozdvižného vozíka roka (IFOY) AWARD, ktoré sa koná pod záštitou Dr. Roberta Habecka, spolkového ministra hospodárstva a ochrany klímy, je známe po celom svete. V roku 2023 bolo finalistami jedenásteho kola ceny 21 spoločností s 23 produktmi a riešeniami – viac ako kedykoľvek predtým. „Porota urobila v apríli jedno zo svojich najťažších rozhodnutí a vyslala signál pre ďalšie technológie v logistike. Už počas IFOY TEST DAYS bola evidentná výnimočná úroveň tohtoročných finalistov, z ktorých niektorí sú z hľadiska inovácií a zákazníckych výhod ďaleko pred svojimi konkurentmi na trhu. Ich produkty a riešenia sú budúcim benchmarkom pre moderné distribučné centrá,“ uviedla Anita Würmster, predsedníčka poroty IFOY. V porote bol aj Michal Štengl, šéfredaktor nášho magazínu.

AGV/AMR VOZÍKY

V kategórii Automated Guided Vehicle (AGV/AMR) vyhral AGILOX s modelom ODM. Všesmerový vozík od rakúskeho dodávateľa je inteligentný logistický robot na prepravu malých nákladov s hmotnosťou do 300 kg. Vďaka technológii X-Swarm vozík zvládne autonómne najrýchlejšiu cestu výrobným alebo logistickým prostredím. Porota okrem iného veľmi pozitívne vyzdvihla autonómne funkcie na vyhýbanie sa prekážkam na trase.

AGILOX ODM

IFOY AWARD 2023: šesť spoločností ocenených za inovácie

SKLADOVÁ MANIPULAČNÁ TECHNIKA

Víťazom tejto kategórie sa stal Crown s vychystávacím vozíkom SP 1500, ktorý boduje za výkon, efektivitu a ergonómiu. IFOY Innovation Check kladie dôraz na „jedinečnú ergonómiu s mnohými možnosťami konfigurácie vyvinutú na základe štúdií priamo u zákazníkov“. Zdôrazňuje tiež „použitie v rôznych šírkach uličiek, jedinečnú individuálne nastaviteľnú prevádzku a tiež vynikajúce zorné pole“.

CROWN SP 1500

INTRALOGISTICKÝ SOFTVÉR

V tejto kategórii si DS AUTOMOTION odviezla domov trofej za svoj softvér na riadenie vozíkov ARCOS. IT po prvýkrát umožňuje, aby flotily AGV a AMR jazdili variabilne podľa zón medzi pevným navádzaním do jazdných pruhov, navádzaním do jazdných pruhov s flexibilným vyhýbaním sa a tiež bezplatnou navigáciou s jediným flexibilným softvérom vozidla (plánovateľná autonómia).

DS AUTOMOTION

IFOY AWARD 2023: šesť spoločností ocenených za inovácie

ŠTART-UP ROKA

O cenu v kategórii „Start-up roku“ tento rok súťažilo celkom päť mladých firiem. V tesnom súboji HUNIC nakoniec presvedčil porotcov pomocou SoftExo Lift. Pasívny exoskeleton je extrémne ľahká, ale účinná pomôcka na zdvíhanie a prenášanie. Kvalifikovaní pracovníci sú pri zdvíhaní a prenášaní bremien podporovaní až z 21 percent. Telu sa uľaví až o 50 percent. Okrem toho je používateľ upozornený na nesprávne pohyby. Veľký inovatívny skok podľa porotcov spočíva v dizajne exoskeletu výhradne z elastických materiálov.

HUNIC SoftExo Lift

ŠPECIALITA ROKA

V tejto kategórii porotu zaujala prídavná kamera na vidlice addedVIEW fork camera od spoločnosti Jungheinrich. Plne digitálna vidlicová kamera so skenovaním čiarových kódov znižuje chyby pri ukladaní a vyhľadávaní. Zabraňuje nesprávne evidovanému tovaru alebo skladovým miestam vo Warehouse Management System (WMS) a tým neplánovaným dobám hľadania, vrátenia alebo straty tovaru. Kamera číta čiarové kódy priamo na mieste uloženia, porovnáva ich so špecifikáciami WMS a pri prejazde vozidla farebne označuje správne a nesprávne priehradky. Potvrdenie sa vykonáva na volante.

JUNGHEINRICH addedVIEW fork camera

INTRALOGISTICKÉ ROBOTICKÉ RIEŠENIA

Flexibilný, rýchly, efektívny: PowerCube zaistil firme Jungheinrich víťazstvo v tejto kategórii. V tomto automatizovanom kompaktnom úložnom systéme je možný prístup zospodu, čo umožňuje ľahšiu údržbu a variabilnú výšku stropu. Porota vyzdvihla niekoľko noviniek, vrátane nosnej hmotnosti 50 kilogramov a funkcie rýchleho nabíjania pre nepretržitú prevádzku robotov bez prestojov.

JUNGHEINRICH PowerCube

IFOY AWARD 2023: šesť spoločností ocenených za inovácie

NÍZKOZDVIŽNÝ VOZÍK PRE SKLAD

Jedno ocenenie získal aj STILL za vozík EXH 16“, ktorý je súčasťou radu EXH 14-20 Plus – ručne vedené nízkozdvižné vozíky a deriváty s prídavným zdvihom pre vychystávacie aplikácie. Kompaktný dizajn spolu s novým držadlom a z toho vyplývajúce vylepšenia v oblasti prevádzky a jazdných vlastností sú IFOY Innovation Check klasifikované ako „nepochybne nové“. EXH tak ukazuje, že inovácie v tejto triede vozidiel ešte nenašli svoj koniec.

STILL EXH 16“

Zdroj
transport.sk
Editor
MŠ, foto: IFOY AWARD

Prečítajte si aj

Back to top button