Logistika a skladovanie

Cesta balíčku alebo čo by ste mali vedieť, než odošlete balík

Tiež začínate panikáriť so zháňaním darčekov? Vianoce sú za dverami, a navyše je tu otázka, aké vlastne budú? Dovolí nám epidemická situácia, aby sme sa zišli s príbuznými a kamarátmi? Ako im darčeky odovzdáme? Jednou z možností je objednať darčeky online a nechať ich najbližším doručiť. Ako to čo najlepšie a najrýchlejšie zariadiť? Čo všetko musíte urobiť, aby tovar naozaj dorazil včas, v poriadku a aby cena za dopravu bola prijateľná?

„Máte viac možností, stačí si porovnať podmienky prepravy rôznych kuriérskych firiem,“ hovorí Martin Vránek, prevádzkový riaditeľ spoločnosti 123kuriér/123kurýr, ktorá prevádzkuje slovensko – českú prepravnú sieť pre zásielky do 50 kg. Firma zaisťuje nielen dopravu firemných balíkov, ale aj zasielanie medzi súkromnými osobami.

„Keby balíky putovali z obchodu, alebo od vás, priamo k adresátovi čiže z miesta A do miesta B, bola by pravdepodobne cena za dopravu naozaj veľmi vysoká. Za férovou cenou stojí takzvaná systémová preprava,“ vysvetľuje Martin Vránek.

Ako preprava vášho balíka prebieha? Čo sa s ním počas prepravy deje? Poďme sa na to pozrieť. Objednávka prepravy môže byť veľmi jednoduchá. Na stránkach kuriérskych firiem skúste vyhľadať, aké podmienky na doručenie balíka ponúkajú. Väčšinou si môžete vopred vypočítať aj orientačnú cenu. Pokiaľ vám vyhovuje doba doručenia, cena prepravy alebo záruky, máte vyhraté.

„Naša spoločnosť ponúka aplikáciu na zasielanie balíkov. Na stránke „Ako objednávať prepravu“ nájdete presný postup pre objednanie a platbu prepravy. Tú zaplatíte on-line rovno pri objednávke. A keby ste si neboli istí, nájdete tu aj krátke, ale jasné inštruktážne video,“ uvádza Martin Vránek. Takže máme objednané a zaplatené. A čo tá spomínaná systémová preprava? Ako funguje?

„Náš kuriér si priamo k vám, teda napríklad do Bardejova, príde pre balík. Vyzdvihne zároveň všetky ďalšie zásielky na svojej trase a dovezie ich na najbližšiu pobočku našej prepravnej siete, v tomto prípade do Prešova. Váš balík tu počká do večera, kedy sú všetky zásielky z prešovskej pobočky naložené do väčšieho vozidla a dopravené do nášho centrálneho prekladiska v Turanoch,“ popisuje Martin Vránek.

Tu nastupuje triediaca technológia. Zásielky sú v triedičke presmerované podľa PSČ (mimochodom poštové smerovacie čísla boli vo vtedajšom Československu zavedené už v januári 1973 a fungujú dobre dodnes) na tie správne trasy, a ešte v noci sú dopravené do pobočiek, ktoré sú najbližšie k miestu doručenia. Váš balík ste poslali povedzme do Hlohovca, takže sa presúva do pobočky Nitra.

Tu sa vyloží a v ranných hodinách nastáva v Nitre ďalšie triedenie. To si už balíček naloží do auta vodič, ktorý rozváža zásielky na trase s vašou cieľovou adresou. A tak, počas 24 hodín, je balík doručený. Áno, môže sa stať, že „nie sú doma“. V tom prípade sa balík vracia do nitrianskej pobočky, druhý deň sa opäť dostane do triedenia a je doručovaný znova.

„Váš balík je teda počas cesty (v prípade vnútroštátnej prepravy) najmenej 4x naložený, 4x vyložený, a prejde dvojitým triedením. Preto nepodceňujte balenie,“ upozorňuje Martin Vránek. Väčšina kuriérskych služieb taktiež ponúka avizáciu, napríklad informáciu o vyzdvihnutí zásielky u odosielateľa alebo termíne doručenia a možnosť sledovania cesty vášho balíka na internete.

„My, vďaka našim informačným technológiám, perfektnému systému a unikátnemu kódu vieme o vašom balíku všetko už od chvíle, keď ste prepravu objednali. Systémová preprava bez vyspelej technológie by totiž jednoducho nefungovala,“ dodáva Martin Vránek.

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí chcú vianočné darčeky nakúpiť on-line, budú sa vám hodiť nasledujúce rady:
• Nakupujte len u overených e-shopov.
• Zistite, či má e-shop požadovaný tovar skladom, vyhnete sa nepríjemnému zisteniu, že darček nedorazí včas
• Prečítajte si pozorne, aké podmienky na doručenie e-shop ponúka.
• Počítajte s tým, že v špičke nemusí byť vaša zásielka pripravená na odoslanie okamžite, dajte si časovú rezervu.
• Objednajte darčeky čo najskôr. Dopravcovia väčšinou v tomto období negarantujú doručenie do druhého dňa a najneskorší termín pre vyzdvihnutie zásielky u odosielateľa tak, aby dorazila do Vianoc, sa pohybuje do 17.12. 2021.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button