Logistika a skladovanie

cargo-partner zabezpečil prepravu vzácnej katany

cargo-partner zabezpečil prepravu vzácnej katany. Medzinárodný poskytovateľ prepravných a info-logistických služieb tento rok oslávi 30. výročie svojho pôsobenia na Slovenku, jeho skúsený tím nedávno zrealizoval ďalší úspešný projekt. Tentokrát išlo o leteckú prepravu autentickej katany v hodnote prémiového auta strednej triedy.

Vo februári sa na spoločnosť obrátil jej dlhoročný klient, importér japonských profesionálnych nožov, so špeciálnou požiadavkou na prepravu vzácneho samurajského meča z japonského mesta Seki do Bratislavy. Vývoz týchto mečov podlieha prísnym podmienkam a nie je jednoduché autentickú katanu z Japonska vyviesť. „Zaujímavý bol už proces exportného vyclenia v Japonsku. Keďže čepeľ meča je vyrobená zo špeciálneho materiálu, ktorý pri dotyku oxiduje, kováč spolu so zástupcom nášho partnera priniesol niekoľko dní pred samotnou prepravou meč na prehliadku colníkom. Následne ho vzal nazad do svojej dielne, kde opätovne ošetril čepeľ, aby na nej neboli žiadne odtlačky a meč zabalil. Krabica sa už viac neotvárala, my sme zabezpečili len jej bezpečné zabalenie do dreveného boxu, aby sa vzácna zásielka po ceste nepoškodila,“ opísal prípravy na vývoz katany Tibor Majzún, Managing Director cargo-partner na Slovensku.

cargo-partner zabezpečil prepravu vzácnej katany

Hlavnou výzvou pre tím cargo-partner však bolo nájdenie vhodnej leteckej spoločnosti a trasy, ktorou by sa dalo katanu dopraviť do Európy. „Európske letecké spoločnosti považovali meč za zbraň, nie za zberateľský predmet. Letisko vo Frankfurte, ktoré pri preprave z Japonska väčšinou využívame, sme tentokrát nemohli použiť z rovnakého dôvodu. Nakoniec sa nám podarilo zorganizovať let do Viedne s medzipristátím na Taiwane. V spolupráci s kolegami z našej pobočky na letisku vo Viedni sme vybavili colné formality a meč sme previezli našou zbernou linkou z letiska do nášho bratislavského skladu, kde si ho už vyzdvihol spokojný zákazník,“ uviedol Tibor Majzún. Vzácna zásielka vážila 25kg a bola zabalená v drevenom boxe s dĺžkou 1,31 metra. Spoločnosť cargo-partner by mala koncom roka zrealizovať prepravu ďalšej katany pre rovnakého klienta. V rámci služieb leteckej prepravy sa okrem zásielok s vysokou hodnotou špecializuje aj na Emergency riešenia. A tiež prepravu živých zvierat a tepelnesenzitívneho tovaru.

Jedinečný meč od majstra Kanefusu Fujiwaru zo Seki

Väčšina ľudí na svete už počula o slávnych japonských samurajoch a ich dôležitej úlohe v japonskej histórii. Nemenej dôležitý boli aj japonskí kováči, ktorí vyrábali meče pre samurajov. Tie sa stali ich primárnou zbraňou a sú považované za symbol ich autority, cti a „ducha bojovníka“. Podľa histórie si majster kováč „Motoshige“ pred asi 700 rokmi vybral Seki za miesto svojej dielne kvôli množstvu vhodných surovín, ktoré boli v tejto oblasti dostupné.

Dlhá história výroby čepelí v meste Seki pokračuje, Majter Fujiwara Kanefusa je už 25. generáciou klanu a jedným z mála kováčov, ktorí dnes vyrábajú pravé japonské meče pomocou tradičných techník. Samotný meč bol vyrobený z 20 tisíc vrstiev materiálu nazývaného „Tamahagane“ a za použitia komponentov z obdobia Edo. Puzdro upravili technikou „Urushi“ a „Maki-e“. Vďaka tomu ide o vskutku vzácny zberateľský predmet s investičnou hodnotou auta strednej triedy.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS cargo-partner

Prečítajte si aj

Back to top button