Motorizmus

Jaguar bude od roku 2025 vyrábať iba elektrické vozidlá

Britská značka luxusných áut Jaguar, ktorú vlastní indický koncern Tata Motors, bude od roku 2025 vyrábať iba elektrické vozidlá. A reštrukturalizuje svoje nevýrobné prevádzky v Spojenom kráľovstve. Oznámila to v pondelok spoločnosť Jaguar Land Rover (JLR).

„V polovici dekády prejde Jaguar renesanciou, aby sa z neho stala čisto elektrická luxusná značka,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti s dodatkom, že „podstatne zníži a zracionalizuje svoju nevýrobnú infraštruktúru v Británii“. Nový generálny riaditeľ Thierry Bollore si dal za cieľ, aby celá skupina JLR do roku 2039 znížila emisie uhlíka na nulu. Všetky modely Jaguar aj Land Rover tak budú do konca desaťročia ponúkané aj v čisto elektrickej verzii, pričom Jaguar bude od roku 2025 iba na elektrický pohon. Land Rover medzitým v priebehu nasledujúcich piatich rokov uvedie na trh šesť čisto elektrických vozidiel, pričom prvé z nich chce začať predávať v roku 2024.

Spoločnosť JLR zároveň informovala, že nemá v pláne zavrieť žiadny zo svojich „základných výrobných závodov“ a ponechá si „výrobné a montážne závody na domácom britskom trhu aj vo svete“. Do konca tejto dekády sa však JLR zameria na to, aby 100 % vozidiel značky Jaguar bolo plne elektrických spolu so 60 % áut značky Land Rover. Bollore dodal, že spoločnosť sa zaviazala k postupnému ukončeniu výroby naftových modelov do roku 2026 a vynakladá veľké investície do technológie vodíkových palivových článkov. Britská automobilka predala v minulom roku celkovo 425 974 vozidiel, čo bolo o 23,6 % menej ako v roku 2019. Predaj áut značky Land Rover sa pritom znížil o 18,3 % na 323 480, zatiaľ čo predaj modelov Jaguar klesol o 36,5 % na 102 494 kusov. Dôvodom slabšieho odbytu boli blokády na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button