Motorizmus

Jaguar investuje do vývoja elektroáut

Jaguar investuje do vývoja elektroáut. Automobilka Jaguar Land Rover (JLR) v nasledujúcich piatich rokoch investuje do elektromobility 15 miliárd libier (17,003 miliardy eur).

Investície pôjdu okrem programu výroby vozidiel do autonómnych a digitálnych technológií, umelej inteligencie a zručností ľudí. Spoločnosť v súvislosti s tým uviedla, že jej závod v britskom Halewoode bude plne venovaný výrobe elektrických vozidiel a nová generácia stredne veľkých SUV bude čisto elektrická.

Výkonný riaditeľ JLR Adrian Mardell potvrdil záväzok k stratégii Reimagine. Pomocou nej by sa spoločnosť chcela dostať do pozície moderného výrobcu luxusných automobilov s elektrickým pohonom. „Stratégiu Reimagine sme spustili pred dvoma rokmi a odvtedy sme dosiahli veľký pokrok, ktorý zahŕňal uvedenie dvoch nových moderných luxusných modelov Range Rover a Range Rover Sport. Tento úspech sme dosiahli v čase, keď sme sa vyrovnávali s nepriaznivým vplyvom pandémie a nedostatku čipov. Zároveň sme však úspešne zvýšili výrobu našich najziskovejších modelov, čím sme v treťom štvrťroku dosiahli zisk,“ uviedol Mardell.

Jaguar investuje do vývoja elektroáut

Spoločnosť začala taktiež napĺňať aj finančné ciele, ktorými sú dosiahnutie kladného čistého zisku do roku 2025 a dvojciferného výsledku hospodárenia pred odpočítaním úrokov, daní a odpisov do roku 2026. Investíciou do elektromobility chce JLR rozvíjať nové zručnosti a posilniť svoj záväzok dosiahnuť do roku 2039 nulové uhlíkové emisie. V tomto roku začne prijímať objednávky zákazníkov na luxusný, plne elektrický Range Rover. Na trh bude uvedený v roku 2025.

Najstarší indický konglomerát Tata Group, vlastník Tata Motors, v januári informoval, že plánuje v Európe založiť výrobu batériových článkov pre elektrické vozidlá (EV). Chce tak urýchliť prechod svojej britskej dcérskej automobilky Jaguar Land Rover na autá na batérie.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button