Motorizmus

Ford po vyše 100 rokoch ukončí výrobu v Brazílii

Americká automobilka Ford v pondelok (11. 1.) neskoro večer oznámila, že po viac ako 100 rokoch pôsobenia v krajine zastaví výrobu v Brazílii a zatvorí v nej svoje tri zostávajúce závody. Ford v uplynulých rokoch vykazoval v Brazílii po sebe idúce straty, ktoré podľa neho povedú k odpisom pred zdanením vo výške približne 4,1 miliardy USD (3,37 miliardy eur).

Riaditeľ automobilky Jim Farley uviedol, že išlo o „veľmi ťažké, ale nevyhnutné“ rozhodnutie. Brazílske ministerstvo hospodárstva vyjadrilo poľutovanie nad rozhodnutím spoločnosti Ford, ktoré je podľa neho v rozpore so silným oživením zaznamenaným vo väčšine priemyselných odvetví v krajine. Brazílsky spravodajský web G1 informoval, že zatvorenie závodov postihne tisíce zamestnancov.

Závody v Camacari a Taubate sa pritom majú zatvoriť okamžite, zatiaľ čo výroba v dcérskej spoločnosti Troller v meste Horizonte má pokračovať ešte niekoľko mesiacov. Odborové zväzy v Taubate a Camacari vyzvali v utorok na demonštrácie. Ford má už nejaký čas problémy vo svojich zahraničných prevádzkach a dosahuje zisky iba na domácom trhu v USA. Okrem Európy je pre americkú spoločnosť hlavným problémom Južná Amerika, kde v predchádzajúcom štvrťroku vykázal prevádzkovú stratu 108 miliónov USD. Automobilka pritom v roku 2019 oslávila 100 rokov pôsobenia v Brazílii.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button