Letecká doprava

Swiss a Edelweiss získajú pomoc, Norwegian Air nie

Letecké spoločnosti Swiss a Edelweiss, dcérske firmy nemeckých aerolínií Lufthansa, dostanú štátom garantované úvery na prekonanie problémov spôsobených pandémiou nového koronavírusu. Švédsko naopak odmietlo poskytnúť leteckej spoločnosti Norwegian Air štátnu záruku za úver. To zvýšilo obavy, či bude letecká spoločnosť schopná zvládnuť problémy spôsobené pandémiou.

Ako uviedla firma Swiss, ktorú citovala agentúra DPA, Nemecký fond pre stabilizáciu ekonomiky (WSF) pomoc v celkovej výške 1,5 miliardy švajčiarskych frankov (1,39 miliardy eur) schválil. Vláda v Berne prisľúbila záruky už v máji, štátna pomoc Švajčiarska pre spoločnosti Swiss a Edelweiss však závisela od vývoja nemeckého záchranného balíka pre Lufthansu. Tieto rokovania trvali dlhšie, než sa očakávalo. „Sme skutočne vďační, že finančná pomoc mohla vstúpiť do platnosti,“ zareagoval na najnovší vývoj šéf aerolínií Swiss Thomas Klühr. V dôsledku pandémie nového koronavírusu, ktorá v jarných mesiacoch zredukovala leteckú dopravu na minimum, zaznamenali aerolínie Swiss v 1. polroku prevádzkovú stratu v hodnote zhruba 266 miliónov CHF. Tržby klesli o 55 % na približne 1 miliardu CHF.

Štátna pomoc Švajčiarska pre spoločnosti Swiss a Edelweiss závisela od vývoja nemeckého záchranného balíka pre Lufthansu (FOTO: Swiss Air)

Norwegian Air mal problémy už pred krízou

O zamietnutí pomoci pre Norwegian Air rozhodol Dlhový úrad Švédska. Ako dôvod uviedol, že Švédsko poskytne záruku za „koronaúver“ iba aerolíniám, ktoré boli ku koncu roka 2019 v dobrej finančnej kondícii a do ťažkostí ich dostala výhradne pandémia. Aerolínie Norwegian Air však s finančnými problémami zápasili už predtým. Ako informovala agentúra Reuters, dlhy a záväzky firmy dosiahli ku koncu minulého roka zhruba 8 miliárd USD (6,75 miliardy eur). „Z tohto dôvodu bola žiadosť Norwegian Air zamietnutá,“ uviedol úrad.  
      
Norwegian Air s rozhodnutím Švédska nesúhlasí. Ako povedal hovorca spoločnosti, len ťažko sa dá pochopiť tento krok po tom, ako Švédsko poskytlo úverové garancie najväčšiemu konkurentovi Norwegian Air, škandinávskej spoločnosti SAS. „Všetky požiadavky plníme, takže toto rozhodnutie je možné interpretovať iba tak, že švédske úrady nechcú konkurenciu na domácom trhu,“ uviedol hovorca Norwegian Air. Švédsko-dánska SAS získala od Švédska štátnu garanciu za úver v objeme 1,5 miliardy švédskych korún (145,48 milióna eur) v máji. SAS zároveň očakáva, že ďalšie peniaze získa na základe plánu rekapitalizácie od svojich najväčších akcionárov. K nim patrí aj Švédsko.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button