Letecká doprava

Podľa IATA je riziko nákazy koronavírusom v lietadle nízke

Riziko, že sa cestujúci nakazí v lietadle novým koronavírusom, je nízke. Tvrdí to David Powell, zdravotnícky expert Medzinárodného združenia leteckých dopravcov IATA (International Aviation Transport Association), ktoré celosvetovo združuje 290 leteckých spoločností. Informovala o tom hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.

„Celkovo je riziko nákazy Covidom-19 počas letu nízke. Vzduch v kabíne lietadla je mimoriadne čistý. Je to kombinácia 100 % čerstvého vzduchu a určitého množstva recyklovaného vzduchu, ktorý prechádza HEPA filtrom. Rovnakým, aký sa používa aj na operačných sálach a ktorý odstraňuje všetky mikroorganizmy,“ vysvetlil Powell.

Podľa jeho slov došlo len k zopár prípadom prenosu na palube lietadla a ide o výnimky. „V jednej krajine zdravotnícke orgány sledovali 1100 ľudí nakazených chrípkou a nezaevidovali ani jediný prenos choroby z cestujúceho na cestujúceho,“ doplnil Powell. Domnieva sa, že dôvodom je umiestnenie sedadiel cestujúcich na palubách tak, že nesedia čelom k sebe, sedadlá lietadiel predstavujú fyzickú bariéru a vzduch cirkuluje od stropu k podlahe, čím kvapôčky smerujú zhora nadol.

Ševčíková zdôraznila, že podľa odborného leteckého portálu Aviation Week možno rovnako považovať prenos vírusu na palube lietadla na cestujúceho či posádku za zriedkavý.

Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR nariadil pre všetky slovenské letiská hygienické opatrenia, ktoré je potrebné dodržiavať počas doby na letisku. Povinné je prekrytie horných dýchacích ciest rúškom alebo šálom či šatkou (neplatí pre deti do troch rokov) a nosenie rúška počas celej doby na letisku aj na palube lietadla. Tiež dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie sociálnych rozostupov aspoň dva metre pri vybavení na checkine a na bezpečnostnej kontrole. Zároveň je cestujúcim po prílete zmeraná telesná teplota.

Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.
Hygienické opatrenia povinné na palubách lietadiel zahŕňajú povinné nosenie tvárových rúšok pre cestujúcich aj palubný personál, dennú dezinfekciu lietadiel či HEPA filtre. Lietadlá sú tak vybavené filtračným systémom, ktorý odstraňuje vzduchom prenášané častice a čistí vzduch každé 3 – 4 minúty. Medzi opatrenia patrí tiež dôkladná hygiena rúk cestujúcich aj personálu, bezkontaktné platby na palube, nevytváranie radov, ale aj obmedzenie palubných služieb.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button