Letecká doprava

Letecká doprava sa vlani začala zotavovať

Letecká doprava sa vlani začala zotavovať. Svetová letecká doprava sa v minulom roku začala zotavovať a dosiahla viac než dve tretiny z úrovne spred nástupu pandémie a v porovnaní s rokom 2021 vzrástla o vyše 64 %. Poukázalo na to začiatkom týždňa Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA).

Ako IATA uviedla, v roku 2022 predstavovala svetová letecká doprava celkovo 68,5 % z objemu pred pandémiou a oproti minulému roku vzrástla o 64,4 %. Práve rok 2022 bol rokom, v ktorom sa cestujúci po zrušení protipandemických opatrení vo väčšej miere vracali k leteckej preprave, najmä v letných mesiacoch. Rok 2022 tak začal postupne mazať miliardové straty leteckých spoločností z rokov 2020 a 2021.

Letecká doprava sa vlani začala zotavovať

Šéf IATA Willie Walsh očakáva, že zotavovanie bude pokračovať aj v tomto roku. Zvlášť po tom, ako čínska vláda koncom minulého roka zrušila politiku nulovej tolerancie voči ochoreniu COVID-19. Výrazný rast dopravy zaznamenali v minulom roku najmä európske a americké letecké spoločnosti. Európske aerolínie zvýšili za celý minulý rok objem dopravy oproti roku 2021 o 132,2 % a severoamerické o 130,2 %.

Podľa analytikov a zástupcov leteckých spoločností však úplné zotavenie na predpandemickú úroveň bude závisieť od toho, do akej miery sa zotaví cestovanie do a z Číny. Viaceré štáty, ako Francúzsko, zaviedli pre cestujúcich z Číny povinné testovanie, čo vyvolalo protesty v leteckom sektore. Časť aerolínií informovala, že v nasledujúcich mesiacoch opätovne otvoria niektoré linky do Číny. Počet letov však bude nižší než pred nástupom pandémie.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button