Letecká doprava

Osobná letecká preprava klesne tento rok o 66 %

Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA) zhoršilo prognózu vývoja osobnej leteckej dopravy v tomto roku, napriek miernemu zlepšeniu situácie v letných mesiacoch. Druhá vlna pandémie nového koronavírusu totiž so sebou priniesla nové obmedzenia, takže s ďalším zotavovaním leteckej dopravy sa už počítať nedá. Ako združenie IATA v utorok oznámilo, v roku 2020 očakáva pokles osobnej leteckej prepravy o 66 %. V predchádzajúcej prognóze počítalo s poklesom o 63 %.

„Mierne zotavovanie, ktoré sa začalo v letných mesiacoch, je prakticky na konci,“ povedal hlavný ekonóm IATA Brian Pearce. V auguste klesla osobná letecká doprava medziročne o 75,3 %. V júli pokles predstavoval 79,5 %. Augustový vývoj v preprave cestujúcich ťahali najmä vnútroštátne lety, v rámci ktorých pokles predstavoval zhruba 50 %. V prípade medzinárodnej osobnej prepravy pokles dosiahol 88 %. Dopyt po nákladnej leteckej preprave klesol v auguste medziročne o 12,6 %. Aj to je zlepšenie v porovnaní s vývojom v júli, keď pokles dosiahol 14,4 %. „Ak vlády neprídu s ďalšou pomocou na podporu leteckej dopravy a neotvoria hranice, v tomto sektore zaniknú státisíce pracovných miest,“ varoval šéf IATA Alexandre de Juniac. IATA odhaduje, že svetová letecká doprava nedosiahne úroveň spred nástupu pandémie nového koronavírusu skôr ako v roku 2024.

Kolaps v leteckej doprave ohrozuje celosvetovo zhruba 46 mil. pracovných miest

Kolaps v leteckej doprave pre pandémiu nového koronavírusu môže viesť k strate takmer 46 miliónov pracovných miest vo svete. Poukazuje na to najnovšia správa Akčnej skupiny pre leteckú dopravu (ATAG). Podľa ATAG kolaps v leteckej doprave v dôsledku pandémie môže (minimálne na určitý čas) zrušiť viac než polovicu z celkovo 88 miliónov pracovných miest, ktoré sú závislé od leteckej dopravy. Veľký počet expertov v tomto sektore predpokladá, že k zotaveniu v leteckej doprave na úroveň spred pandémie nedôjde skôr ako v roku 2024.

Len v rámci samotnej leteckej dopravy, v aerolíniách, na letiskách či vo firmách zameraných na produkciu dopravných lietadiel, môže prísť o prácu do začiatku budúceho roka zhruba 4,8 milióna ľudí, uvádza sa v správe ATAG, ktorá vychádza z analýz Oxford Economics. Ďalších 26 miliónov pracovných miest by mohlo zaniknúť v cestovnom ruchu prepojenom s leteckou dopravou. Zvyšných približne 15 miliónov pozícií môže zaniknúť vo firmách, ktorých tovar a služby sú závislé od leteckej dopravy a zamestnancov v tomto sektore.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button