Letecká doprava

Ako sme cestovali v roku 2023?

Ako sme cestovali v roku 2023? Bratislavské letisko v roku 2023 prepravilo vyše 1,8 milióna cestujúcich. Letisko Viedeň vybavilo takmer 30 miliónov cestujúcich. Popradské letisko vlani prepravilo o 16 000 cestujúcich viac ako v roku 2022.

Cestovateľské dáta Letiska Viedeň

Letisko Viedeň v minulom roku vybavilo 29,5 milióna cestujúcich, čo predstavuje nárast o 24,7 % oproti roku 2022 a historicky druhý najlepší výsledok. Letisko zároveň dosiahlo 93 % úrovne roka 2019, ktorý bol posledným pred pandémiou ochorenia COVID-19. Približne 30 miliónov cestujúcich očakáva Letisko Viedeň aj v tomto roku. Letisko sa podľa svojho vedenia dobre vyrovnalo so stratou príjmov vo výške 1,5 miliardy eur, ktorú mu spôsobili obmedzenia dopravy v čase pandémie. Spoločnosť plánuje tento rok investovať do svojich terminálov, aby mohla pokračovať v raste. V roku 2024 očakáva rekordné príjmy v objeme približne 970 miliónov eur a čistý zisk na úrovni 210 miliónov eur.

V rámci celej skupiny Letisko Viedeň sa mimoriadne darilo jej zahraničným aktívam, ktoré v roku 2023 dokonca prekročili predkrízovú úroveň. Letisko Košice, v ktorom má Letisko Viedeň podiel 66 %, dosiahlo nárast počtu cestujúcich na 622 012, čo bolo o 12 % v porovnaní s rokom 2019. Letisko Malta zaznamenalo v roku 2019 nárast počtu cestujúcich na 7 803 042 a predpandemickú úroveň prekonalo o 6,7 %.

Ako sme cestovali v roku 2023?

Štatistiky cestovania z letiska Poprad

V uplynulom roku prepravilo popradské letisko približne 72 500 cestujúcich. Oproti roku 2022 ide o nárast zhruba o 16 000 pasažierov. Potvrdil marketingový manažér Letiska Poprad Tatry Christián Hozza. Podarilo sa tak prekročiť plán na rok 2023, ktorý bol na úrovni 65 000 prepravených cestujúcich. „Celkový počet pohybov za minulý rok bol približne 11 700, čiže evidujeme nárast o 1400 pohybov v porovnaní s rokom 2022. Čo sa týka pohybov ´bizzjetov´ a letov všeobecného letectva, tam boli čísla na úrovni 11 300, čo predstavuje nárast o viac ako 2000 pohybov oproti predošlému roku,“ konkretizuje výsledky Hozza.

Očakávania letiska pre rok 2024 priamo súvisia so snahou priniesť v spolupráci s leteckými spoločnosťami nové linky a taktiež obnoviť spojenia, ktoré boli ukončené pre pandémiu. V spolupráci so strategickými partnermi v regióne a leteckými spoločnosťami sa chce letisko zamerať na destinácie, ktoré podporia „incoming“ turistov, no zároveň priniesť väčšiu rozmanitosť cestovania aj pre ľudí z regiónu. „Každopádne je naším cieľom zvýšenie počtu prepravených pasažierov aj v tomto roku,“ dodal Hozza.

Na leto má letisko spolu s Cestovnou kanceláriou (CK) DER Turistik pripravenú novinku v podobe charterových letov do Tuniska. V spolupráci s inými CK prináša aj väčší počet charterových letov do Turecka. Okrem toho je každoročnou stálicou Bulharsko s CK Solvex. Plánovaných je v lete okolo 100 charterových letov, čo je takmer 100 percent viac ako vlani. V súvislosti so zamestnanosťou Hozza poznamenal, že aj v Poprade pocítili dôsledok výhodných predčasných dôchodkov. „Sme v štádiu nových ľudí na pozície k hasičom a bezpečnostnej kontrole,“ uzavrel.

Ako sme cestovali v roku 2023?

Aký bol rok 2023 v preprave cestujúcich bratislavského letiska

Bratislavské Letisko M. R. Štefánika v roku 2023 vybavilo viac ako 1,8 milióna cestujúcich na odletoch a príletoch. Miera obnovy počtu cestujúcich v porovnaní s predpandemickým rokom 2019 dosiahla 79 %. Oproti roku 2022 narástol počet prepravených cestujúcich o 29 %. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Tóthová.

„Letisko tento rok prešlo viacerými výraznými novinkami, ktoré verím prispeli k lepšiemu výberu a komfortu pri cestovaní. Okrem spustenia online rezervácie parkovania, doplnenia služieb na letisku, sme priniesli destinácie akými sú Atény, Podgorica či litovský Kaunas. Zlomovým momentom bolo tiež spustenie pravidelných charterových letov diaľkovým lietadlom typu Airbus A350-900, ktorým sa otvárajú dvere aj ďalším interkontinentálnym destináciám,“ zhodnotil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika Dušan Novota.

Bratislavské letisko vlani v rámci pravidelných leteckých liniek vybavilo viac ako 1,25 milióna cestujúcich. V nepravidelnej a ostatnej dopravy to bolo vyše 556 000 cestujúcich. Najsilnejším mesiacom v roku 2023 bol august, keď letisko prepravilo takmer 309 761 cestujúcich na odletoch a príletoch. Leteckí dopravcovia vlani prevádzkovali 38 pravidelných liniek do 34 destinácií v 18 krajinách. Medzi najobľúbenejšie pravidelné linky patrili Londýn, Miláno, Malta, Dublin či Skopje.

Rezort dopravy chce podporiť aj letecké spojenie Košíc a Bratislavy

Letecké spojenie medzi Bratislavou a Košicami by sa mohlo v budúcnosti obnoviť. Spomínaná linka je jednou z leteckých spojení, ktoré by mohol rezort dopravy podporiť štátnou dotáciou v rámci schválenej novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve. Ministerstvo plánuje vyhlásiť otvorenú výzvu, v ktorej sa budú môcť letecké spoločnosti uchádzať aj o podporu leteckej linky Košice – Göteborg. Vo videu na sociálnej sieti to v stredu uviedol minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

„Konkrétne, čo ministerstvo dopravy bude iniciovať ako prvé, budú dve linky. Vyhlásime otvorenú výzvu, kde sa môžu letecké spoločnosti uchádzať o našu podporu pri leteckej linke Göteborg – Košice. Túto priamu leteckú linku máme ako záväzok z medzinárodnej zmluvy na zriadenie fabriky Volva. A druhá linka, ktorú už dlhodobo Slovensko z nášho pohľadu potrebuje, je letecké spojenie medzi Bratislavou a Košicami,“

vysvetlil Ráž.
Minister dopravy Jozef Ráž ml.

Podľa novely zákona, ktorú v utorok (16. 1.) schválili poslanci Národnej rady (NR) SR, štát poskytne príspevok v civilnom letectve ako minimálnu pomoc alebo štátnu pomoc na vykonávanie pravidelnej leteckej dopravy na území SR alebo medzi slovenskými letiskami a letiskami mimo územia SR.
„V prvom rade si treba pod tým predstaviť možnosť Slovenska finančne podporiť akékoľvek linky v rámci letísk v Slovenskej republike. A takisto akúkoľvek linku, ktorá je medzi iným štátom a Slovenskou republikou,“ priblížil Ráž.

Vytvorený nástroj, na základe ktorého bude možné poskytnúť prostriedky na podporu liniek, má byť podľa rezortu dopravy nápomocný k umožneniu zvýšenej mobility ľudí a k rozvoju cestovného ruchu v rámci regiónov. Priame letecké spojenie medzi Košicami a Bratislavou, ktoré prevádzkovali České aerolínie, bolo zrušené v januári 2019.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASRTitulna fotka: bts.aero

Prečítajte si aj

Back to top button