Cestná doprava

Titul Coach of the Year získal NEOPLAN Cityliner Platin

Medzinárodná porota, ktorú tvoria novinári z 22 krajín, volila autokar roka. Trofej „Coach of the Year 2022“ získal NEOPLAN Cityliner Platin. Model zo špeciálnej edície zapôsobil na jury svojím celkovým konceptom, efektívnosťou nákladov, bezpečnosťou, komfortom a hlavne nadčasovým dizajnom.

Prvý NEOPLAN Cityliner N 116 prišiel na trh pred 50 rokmi. Ukázalo sa, že to bol predchodca dnešného segmentu diaľkových autobusov s vysokou podlahou. Pri príležitosti tohto výročia vznikla špeciálna „platinová“ edícia, ktorá teraz získala prestížne ocenenie „Coach of the Year 2022“ (Autokar roka 2022). Trofej pre víťaza priniesol do Mníchova predseda poroty Tom Terjesen (na snímke uprostred) a odovzdal ju Andreasovi Tostmannovi, generálnemu riaditeľovi spoločnosti MAN Truck & Bus (vpravo) a Rudimu Kuchtovi, vedúcemu autobusovej divízie v MAN Truck & Bus (vľavo).

Jury zloženú z 22 európskych novinárov špecializovaných na autobusy mimoriadne zaujal celkový koncept autokaru, ktorý charakterizuje ekonomická pohonná jednotka, osobitý dizajn, vysoká úroveň komfortu pre vodiča aj cestujúcich a tiež inovatívne bezpečnostné systémy. Jury „Bus and Coach of the Year“ udeľuje titul „Coach of the Year“ už tri dekády a ide o najprestížnejšie ocenenie na trhu autokarov/diaľkových autobusov.

Trofej pre víťaza priniesol do Mníchova predseda poroty Tom Terjesen (na snímke uprostred) a odovzdal ju Andreasovi Tostmannovi, generálnemu riaditeľovi spoločnosti MAN Truck & Bus (vpravo) a Rudimu Kuchtovi, vedúcemu autobusovej divízie v MAN Truck & Bus (vľavo). FOTO: MAN Truck & Bus.

„Sme vďační a veľmi hrdí, že náš NEOPLAN Cityliner si dokázal získať porotu odborníkov. Obzvlášť nás to teší aj preto, že tento model slávi jubileum a prestížne ocenenie je úžasným uznaním pre celý tím MAN, ktorý neúnavne odvádza vynikajúcu prácu,“ hovorí Andreas Tostmann. A dodáva: „Po získaní titulov „Coach of the Year 2020“ pre MAN Lion’s Coach a „Truck of the Year 2021“ pre našu novú generáciu nákladných vozidiel MAN je ocenenie pre NEOPLAN Cityliner tretím uznaním, ktoré vozidlá našej spoločnosti získali tri roky po sebe. Je to dôkaz nášho fantastického a inovatívneho produktového portfólia.“

Optimálna konfigurácia

Začiatkom septembra 22-členná medzinárodná jury pozvala štyroch autobusových výrobcov na „Coach Euro Test“, ktorý sa konal v Slovinsku pri jazere Bled. Po týždni intenzívneho testovania vrátane množstva skúšobných jázd a dlhých technických debát porota dospela k jasnému verdiktu, že za nový „Coach of the Year“ vymenuje NEOPLAN Cityliner. Expertov mimoriadne zaujala celková vyváženosť efektívnosti nákladov, komfortu, dizajnu a bezpečnosti.

Čerstvý držiteľ titulu „Coach of the Year 2022“: NEOPLAN Cityliner Platin (FOTO: MAN Truck & Bus)

„Edícia Platin modelu NEOPLAN Cityliner na nás urobila dojem svojou ekonomickou prevádzkou, ale tiež výkonom a dynamikou,“ povedal predseda poroty Tom Terjesen. Výborné hodnotenie dostala výkonná pohonná sústava s najmodernejším 6-valcovým motorom Euro 6, ktorý je perfektne zladený s novou 6-stupňovou automatickou prevodovkou ZF EcoLife Coach 2. Hnacie ústrojenstvo je navrhnuté pre medzimestské autobusy, resp. autokary a obzvlášť sa hodí pre náročné trasy so strmými stúpaniami a úzkymi zákrutami. Priebežné brzdenie a razantné zrýchlenie si totiž vyžadujú časté a veľmi rýchle preraďovanie. A práve v takýchto situáciách prevodovka EcoLife Coach predvedie svoj vysoký stupeň účinnosti.

Jej ďalšou pôsobivou funkciou je schopnosť plynule a efektívne zrýchľovať bez prerušenia trakcie pri preraďovaní. Novinári tiež ocenili pracovisko vodiča a inovatívne bezpečnostné, resp. asistenčné systémy, z ktorých majú prospech cestujúci i vodič. Čerstvý držiteľ titulu „Coach of the Year“ má vo výbave napríklad aktívny elektronicky regulovaný systém odpruženia MAN Comfort Drive Suspension (CDS) alebo MAN OptiView, celosvetovo prvý systém, ktorý v autokaroch nahrádza vonkajšie zrkadlá či asistenta odbočovania s aktívnou výstražnou funkciou a detekciou chodcov – účinný spôsob, ako predchádzať nehodám spôsobeným mŕtvymi uhlami.

„Ocenenie dokazuje, že NEOPLAN Cityliner je stále správnou voľbou pre každého operátora v diaľkovej doprave a počas uplynulých piatich desaťročí formoval toto odvetvie ako žiaden iný model,“ povedal Rudi Kuchta. „Naši dvaja víťazi súťaže „Coach of the Year“ – MAN Lion’s Coach v roku 2020 a teraz NEOPLAN Cityliner – sú príkladom našej kompetentnosti vo výrobe autokarov. So značkami MAN a NEOPLAN môžeme našim zákazníkom ponúknuť ideálne riešenia pre potreby ich prevádzok, a to je obzvlášť dôležité na trhu, ktorý v dôsledku pandémie ostáva naďalej náročný. Zároveň tieto komfortné, inovatívne a veľa razy ocenené autokary poskytujú najlepšie podmienky, aby pasažieri boli opäť nadšení z cestovania autokarom. “

Nový špeciálny „platinový“ model

V autokare NEOPLAN Cityliner sa vodiči i pasažieri vydávajú na cesty so skutočným evergreenom tohto segmentu. Prvýkrát bol predstavený na legendárnom Autobusovom týždni v Monaku roku 1971. Jubilejné modely „Platinovej edície“, ktorá bola striktne limitovaná na 60 vozidiel a uvedená na trh v roku 1995, vzbudili značný záujem. Vtedy bolo impulzom pre navrhnutie špeciálnej série 60. výročie vzniku spoločnosti NEOPLAN.

Charakteristické vonkajšie znaky špeciálnej edície – platinový odtieň laku karosérie, pôvodné logo „Platin“ a ďalšie prvky chrómovej farby (FOTO: MAN Truck & Bus)

O desaťročie neskôr (2006) na báze dizajnovej ikony – modelu NEOPLAN Starliner – vstúpil na scénu Cityliner s nezameniteľným štýlom „ostrých hrán“. Dostupný v troch dĺžkach sa čoskoro etabloval v celej Európe ako obľúbený autokar a ponúka jedinečnú kvalitu. Za 20 rokov spojenia s MAN bolo vo výrobných závodoch v Stuttgarte, Pilstingu, Plauene a teraz v Ankare postavených takmer 3000 týchto autobusov. A počas piatich desaťročí si dopravné spoločnosti prevzali celkove okolo 8500 autokarov NEOPLAN Cityliner.

Pri príležitosti 50. výročia úspešného modelu NEOPLAN Cityliner teraz prichádza na trh špeciálna séria, ktorej vzorom bola „Platinová edícia“ z roku 1995. Tohto legendárneho predchodcu pripomínajú charakteristické znaky – platinový odtieň laku karosérie, pôvodné logo „Platin“ a ďalšie prvky chrómovej farby. Mimoriadne efektne pôsobia nové ozdobné kryty kolies, s ktorými Cityliner vyzerá ako „pretekové auto medzi autokarmi“ – dokonca aj keď je zaparkovaný. „Dizajn bol určite jedným z mnohých bodov, ktoré nás presvedčili, že NEOPLAN Cityliner si ocenenie „Coach of the Year“ plne zaslúži,“ podotkol na margo vzhľadu víťaza prezident poroty Tom Terjesen.

Model Cityliner s nezameniteľným dizajnom „ostrých hrán“ (FOTO: MAN Truck & Bus)

Skvelý dojem pokračuje aj vo vnútri: Priestranný interiér, nové sedadlá zo série Exclusivo s USB slotmi alebo bezdrôtovým nabíjaním pre smartfóny a ďalšie prvky garantujú pohodlné, relaxačné cestovanie. Okrem komfortu a vzhľadu hrá kľúčovú úlohu v modeli NEOPLAN Cityliner bezpečnosť, o ktorú sa stará množstvo inovatívnych asistenčných systémov – s cieľom maximálne chrániť cestujúcich, vodičov aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Prispieva k tomu i celý rad ochranných opatrení proti Covidu-19. Jedným z príkladov je fakt, že k výbave autokaru patrí originálny vnútorný antivírusový vzduchový filter MAN. A ten výrazným znížením koncentrácie aerosólov aktívne chráni pred prenosom vírusov.

Jury venuje zvláštnu pozornosť praktickosti

Medzinárodná odborná porota každoročne oceňuje titulom „Bus of the Year“ a „Coach of the Year“ rôzne typy autobusov a autokarov už od roku 1989. Členovia jury – európski novinári špecializovaní na toto odvetvie dopravného priemyslu – sa pri hodnoteniach zameriavajú na praktickosť a koncepčný dizajn vozidiel, ktoré výrobcovia prihlásili do porovnávacieho testu. Najnovšie ocenenie modelu NEOPLAN Cityliner znamená, že spoločnosť MAN Truck & Bus doposiaľ už jedenásťkrát hrdo zdvihla trofej, ktorú získali jej značky autobusov MAN a NEOPLAN – šesťkrát to bol titul „Coach of the Year“ (2022, 2020, 2006, 2004, 2000, 1994) a päťkrát „Bus of the Year“ (2015, 2005, 1999, 1995, 1990).

Ocenenie Coach of the Year 2021 získal Neoplan
FOTO: MAN Truck & Bus

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TS

Prečítajte si aj

Back to top button