Cestná doprava

Prvý ťahač MAN TGX novej generácie odovzdaný slovenskému zákazníkovi

V areáli dopravnej spoločnosti DeutschMann Transport, ktorá sídli v Rajci, sa v utorok 25. augusta 2020 oficiálne odovzdávalo prvé nákladné vozidlo MAN novej generácie na Slovensku. Symbolický kľúč od ťahača TGX 18.470 si prevzal Ladislav Vachan, výkonný riaditeľ firmy a dlhoročný zákazník mníchovskej značky. Maximálnu spokojnosť s najnovším produktom mu osobne prišli popriať Jan Kohlmeier, generálny riaditeľ a konateľ spoločnosti MAN Truck & Bus Slovakia, Ing. Radoslav Jurča, konateľ MAN Truck & Bus Slovakia a produktový špecialista Juraj Žabka.

„V súčasnosti prevádzkujeme 15 ťahačov značky MAN, všetky s motorom Euro 6. Teraz sme však prevzali úplne nový produkt a naše očakávania sú, samozrejme, veľké. S novým motorom Euro 6d, ktorý sme testovali vlani na jeseň ešte v predchádzajúcom ťahači TGX, máme výborné skúsenosti – spotreba v porovnaní s Euro 6c bola vynikajúca. Je jednoduchší, a tak vozidlo by malo byť ešte spoľahlivejšie. Ba verím, že bude lepšie, než predpokladáme. Na novú kabínu sme čakali roky, ale dnes má MAN najmodernejší a najpriestrannejší interiér zo všetkých siedmich výrobcov. Takže čo sa týka vodičov, neviem či si môžu želať viac,“ povedal na margo novinky Ladislav Vachan. A dodal: „Vozidlo tvorí iba polovicu z toho, čo sme kúpili. Druhú polovicu predstavujú ľudia, ktorí zabezpečujú servis i popredajné služby a podobne ako my robia svoju prácu so zápalom a s presvedčením. Autá bez problémov neexistujú, ale v MAN sa vždy snažia všetko promptne vyriešiť. So spoluprácou sme veľmi spokojní a to je pre mňa popri kvalitách vozidla rozhodujúci faktor pri kúpe.“

Prečo si spoločnosť DeutschMann vybrala nový MAN TGX sa dozviete aj v našom prvom vlogu, približne od času 12:15

Zaujímavé informácie o prvom vozidle pre slovenského zákazníka povedal zástupcom médií Ing. Radoslav Jurča, konateľ MAN Truck & Bus Slovakia: „Toto vozidlo bolo zakontrahované na špeciálnej prezentácii „sneak preview“ ešte na jeseň minulého roku. Vybraní klienti boli pozvaní do centrály v Nemecku, kde im pred oficiálnym uvedením novinku ukázali a krátko predviedli. Súčasťou podujatia bola možnosť vozidlo si aj priamo objednať. Spoločnosť DeutschMann Transport túto príležitosť využila a teraz má prvý ťahač novej generácie na Slovensku. Ide o verziu s motorom D26 s výkonom 470 koní, kabínu GM v striebornej metalíze a vo výbave, ktorá obsahuje väčšinu asistenčných systémov a inovatívnych riešení. Takže prvá lastovička bola u nás oficiálne odovzdaná a následne dodáme vozidlá novej generácie aj ďalším slovenským účastníkom spomínanej akcie.“

Ťahač TGX 18.470 4×2 LL SA s kabínou GM (FOTO: MAN Truck and Bus Slovakia)

Technické parametre vozidla

Novým prírastkom vo vozidlovom parku firmy DeutschMann Transport je ťahač ultra TGX 18.470 4×2 LL SA s kabínou GM (široká, dlhá, stredne vysoká s vnútornou výškou 1,87 m). Šesťvalcový motor MAN D2676 LF79 Euro 6d so zdvihovým objemom 12,4 litra generuje maximálny výkon 346 kW/470 k, resp. najväčší krútiaci moment 2400 Nm v širokom rozsahu otáčok 930 – 1350 min-1. Spriahnutý je s automatizovanou prevodovkou MAN TipMatic 14 27 DD. Vodič má k dispozícii elektronicky regulovaný systém riadenia MAN ComfortSteering, tempomat ACC s funkciou Stop&Go, kombinovaný prístroj Professional s 12,3-palcovým displejom a tiež ovládanie infotainmentu systémom MAN SmartSelect a tlačidlami priameho vstupu. Súčasťou výbavy je elektrická nezávislá klimatizácia, vodné prídavné kúrenie s výkonom 6 kW s predohrevom motora a dodatočná tepelná aj akustická izolácia kabíny vodiča. Osvetlenie vozidla je kompletne s technológiou LED.

Odovzdanie nového vozidla MAN TGX slovenskému zákazníkovi, spoločnosti DeutschMann
Aktéri oficiálneho odovzdania vozidla (zľava doprava): Jan Kohlmeier, generálny riaditeľ a konateľ spoločnosti MAN Truck & Bus Slovakia, Ladislav Vachan, výkonný riaditeľ firmy DeutschMann Transport, Ing. Radoslav Jurča, konateľ MAN Truck & Bus Slovakia a produktový špecialista Juraj Žabka (FOTO: MAN Truck and Bus Slovakia)

Prečítajte si aj

Back to top button