Cestná doprava

Automobilové opravovne MV SR prehodnocujú výdavky

Nové vedenie Automobilových opravovní Ministerstva vnútra (MV) SR prehodnocuje efektívnosť výdavkov. Po vykonanom audite prerokovali alebo vypovedali existujúce zmluvy, pričom finálna úspora má byť až 700 000 eur ročne.

Kontrola v oblasti revízie výdavkov sa vykonáva systémovo, na základe detailných analytických podkladov. „Cieľom je prispieť k lepšiemu hospodáreniu s financiami a zvýšiť transparentnosť v oblasti plnenia zmluvných záväzkov,“ uviedol generálny riaditeľ opravovní a predseda predstavenstva Michal Šula.
Opravovne podpísali novú zmluvu so Slovenským metrologickým ústavom na servis a overovanie tzv. policajných alkotesterov. „Pôvodná suma za overenie jedného alkotesteru bola 162 eur. Podpisom novej zmluvy sa cena znížila na úroveň 65 eur, čo je o 100 eur menej na jednom prístroji. Každý prístroj sa pritom overuje dvakrát ročne. Pri celkovom počte 1000 kusov tak úspora predstavuje cca 200 000 eur ročne, pričom Policajný zbor prevádzkuje približne 2000 kusov viacerých typov alkotesterov,“ priblížil Šula.

Štátna akciová spoločnosť zrušila tiež nevýhodné kontrakty na hasičskú techniku. „Dohodli sme sa priamo s výrobcom hasičskej techniky a odstrihli tak rôzne medzičlánky, ktoré navyšovali finálnu cenu tovarov a služieb. Dokážeme tak ročne ušetriť ďalších asi 300 000 eur,“ vysvetlil generálny riaditeľ.
Zároveň došlo k prehodnoteniu hospodárnosti nákupu náhradných dielov. „Podarilo sa nám vyrokovať výhodnejšie podmienky a znížiť ceny za náhradné diely o 200 000 eur ročne,“ dodal Šula.

Revízia výdavkov je štandardný nástroj, ktorý pomáha hľadať priestor na lepšie využívanie finančných prostriedkov a umožňuje úsporu alebo presun financií na zadefinované priority strategického významu. „Všetky opatrenia musíme nastaviť tak, aby nedochádzalo k zbytočnému plytvaniu výdavkov, ktoré vieme využiť oveľa efektívnejšie,“ komentoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).
Súbežne s revíziou sa pripravuje návrh reformy budúcnosti Automobilových opravovní MV SR. Na stránke sprístupnili opravovne formulár, v ktorom v záujme zvýšenia kvality služieb získavajú spätnú väzbu od zákazníkov.

V spolupráci
transport.skfoto: aomvsr.sk
Zdroj
TASR
Back to top button