Motorizmus

Ministerstvo vnútra bude testovať elektromobily

Doprava produkuje takmer 30 percent všetkých emisií oxidu uhličitého v EÚ a cestná doprava sa na nich podieľa zo 72 percent. Európska únia stanovila cieľ obmedziť emisie CO2 z dopravy do roku 2050 o 60 percent v porovnaní s úrovňou emisií v roku 1990. Ide o dôležitú snahu v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. Medzi najväčších emitentov CO2 sa zaraďujú osobné vozidlá. Vďaka technologickému pokroku a snahe o zdravé životné prostredie však môžeme v posledných rokoch vidieť postupný nárast výroby a predaja elektromobilov, ktoré môžu prispieť k zníženiu emisií. Ministerstvo vnútra SR chce byť súčasťou ich znižovania a prispieť tak k udržateľnosti životného prostredia.

„Postupnými krokmi chceme zaradiť do plánu verejného obstarávania na rok 2021 nákup ekologických vozidiel. S ohľadom na fakt, že sa doteraz na MV SR autá s hybridným motorom alebo elektrickým nevyužívali a ani nenakupovali, rozhodli sme sa si ich najskôr otestovať formou zmluvy o výpožičke so spoločnosťami Škoda Auto Slovensko, s.r.o., Toyota Central Europe-Slovakia s.r.o., KIA Bratislava, s.r.o. a P Automobil import, s.r.o. po dobu šiestich, resp. 12 mesiacov,“ píše vo svojej tlačovej správe Ministerstvo vnútra SR (MV SR). Zapožičané automobily budú využívané v priamom policajnom výkone a aj úradníkmi. Po ukončení testovania bude vyhodnotené, aké typy automobilov (elektromobil, full hybrid, plugin hybrid) sú vhodné na nasadenie do výkonu.

Ministerstvo vnútra SR spustilo projekt – Zelené Ministerstvo vnútra SR a testovanie elektromobilov a hybridných vozidiel v podimenkach rezortu vnútra (FOTO: TASR – Jakub Kotian)

Spoločnosť Toyota Central Europe-Slovakia s.r.o. MV SR bezplatne zapožičia vozidlá Toyota CAMRY, Toyota COROLLA TS a Toyota RAV4 pomaľované farbami PZ. Určené budú do priameho policajného výkonu, kde bude testovaná ich vhodnosť. Spoločnosť Škoda Auto Slovensko, s.r.o. rezortu bezplatne zapožičia 2 vozidlá: Škoda Superb – plugin hybrid, ktorá bude plnohodnotne využívaná na kancelárii ministra vnútra a Škoda citigo s elektrickým motorom v civilných verziách. V najbližších mesiacoch očakáva rezort vnútra aj 4 kusy hybridných vozidiel Škoda Octavia. V budúcom roku má pribudnúť aj plne elektrická novinka, model ENYAQ. Prostredníctvom spolupráce s Automobilovými opravovňami MV SR budú zapožičané do testovania aj elektrické vozidlá od spoločnosti KIA Bratislava, s.r.o., konkrétne KIA Soul a KIA Niro. Od spoločnosti P Automobil import s.r.o. bude zapožičané vozidlo Peugeot 208. 

Prečítajte si aj

Back to top button