Logistika a skladovanie

Vyššia nosnosť aj bezpečnosť

Vyššia nosnosť aj bezpečnosť. Linde Material Handling prichádza s novým stĺpom pre retraky. Novinka zvyšuje bezpečnosť pri práci, ako aj nosnosť vozíka a má dosah až 15 metrov.

Sklady a regálové systémy rastú do stále väčších výšok. Palety musia byť rýchlo a bezpečne ukladané a následne vyskladňované aj z najvyšších úrovní políc. To kladie zvyšujúce sa nároky na zakladacie vozíky typu retrak, ktoré sú práve v skladoch hojne využívané. Retraky R14 HD až R25 s nosnosťou 1,4 až 2,5 tony dodáva teraz výrobca Linde Material Handling s novými robustnými stĺpmi.

Nové stĺpy umožňujú vodičom lepší výhľad na náklad a okolie a taktiež dosahujú vyššiu zvyškovú nosnosť. Vďaka tomu môžu rýchlo a bezpečne zakladať palety vo výške zdvihu až 15 metrov. Takto upravené retraky majú aj vyššie zdvihy. Aby sa optimálne využila plocha skladu, musí byť retrak čo najlepšie ovládateľný a musí si poradiť s úzkymi uličkami regálov.

Nový asistenčný systém Linde Safety Door Control významne sporí náklady v skladoch. Umožňuje presne ovládať otváranie a zatváranie rýchlobežných brán. V neposlednom rade je nutné zaistiť dostatočnú viditeľnosť pre vodiča a realizovať opatrenia proti vibráciám stĺpa, ku ktorým dochádza s rastúcou výškou zdvihu. To všetko zohľadnili vývojári v Linde Material Handling, keď navrhovali nové robustné stĺpy pre retraky R14 HD až R25.

Vyššia nosnosť aj bezpečnosť

Stĺpy s optimalizovaným priehľadom prinášajú najlepší možný výhľad na náklad a okolie, čo je základným predpokladom pre bezpečné používanie skladových vozíkov retrak. S novým radom sofistikovaných stĺpov je to dosiahnuté dvoma spôsobmi. Po prvé, stĺpy sú konštrukčne širšie, takže majú väčšiu tuhosť, než to bolo pri predchádzajúcich modeloch. Druhé vylepšenie je v tom, že sa vývojári mohli pri navrhovaní zaobísť bez predtým potrebných priečnych vzpier.

Výsledkom sú výrazne väčšie priehľadové polia medzi sekciami stĺpa, čo výrazne zlepšuje výhľad na vidlice. V závislosti od typu a verzie nového stĺpa sa zorné pole vodiča rozšírilo až o 27 %. Optimalizovaná konštrukcia vrchného priečneho nosníka taktiež rozširuje výhľad nahor a umožňuje obsluhe retraku lepšie vidieť na vidlice pri ukladaní a vyzdvihovaní nákladu vo vysokých úrovniach zdvihu. Zlepšil sa ale nielen výhľad nahor. Nové stĺpy umožňujú optimalizovaný výhľad na okolité pracovné prostredie, pretože na vozíku sú namontované vo výhodnejšej polohe.

Vodič sa tak môže pozerať cez stĺp na náklad bez toho, aby sa vykláňal do strany. Retraky s novými stĺpmi teraz prechádzajú bezpečnejšie skladovými priechodmi. To vďaka optimalizovanému pomeru medzi výškou zdvihu a celkovou konštrukčnou výškou. Nový stĺp so zdvihom 15 m je po zasunutí ešte nižší ako 13 m verzia predchádzajúceho radu.

Robustnejšie profily stĺpov s odstupňovanými výstuhami znižujú vibrácie stĺpa pri manipulácii vo väčších výškach zdvihu, a tak šetria vodičovi čas čakania na stabilizáciu nákladu. Robustnejšie profily tiež zabraňujú kolíziám medzi stĺpom a regálom, čo býva často zdrojom poškodenia nákladu alebo infraštruktúry. Ešte väčšiu stabilitu stĺpov vo veľkých výškach je možné dosiahnuť pomocou osvedčeného asistenčného systému pre vodiča Dynamic Mast Control (DMC).

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TS

Prečítajte si aj

Back to top button