Logistika a skladovanie

Drony znásobujú firemnú silu

Drony znásobujú firemnú silu. Vedec, vynálezca a podnikateľ Raffaello D’Andrea je známy ako jeden zo zakladateľov spoločnosti Kiva Systems (dnes Amazon Robotics) a tiež ako vynálezca mobilných robotov, ktoré transformovali proces distribúcie a plnenia objednávok, pričom spôsobili revolúciu v logistike a v maloobchode.

D’Andrea je akademickým profesorom dynamických systémov a riadení na ETH v Zürichu. Jeho výskum nanovo definoval povahu a použitie autonómnych systémov. Založil švajčiarsku spoločnosť Verity, ktorá vytvára najmodernejšie autonómne lietajúce stroje na svete.

Dráha Verity pre rast

Technológia dronov spoločnosti Verity dnes umožňuje bezpečne a spoľahlivo lokalizovať neobmedzené množstvo objektov. Drony možno používať aj vo vnútorných logistických priestoroch, kde plnia rôzne úlohy. Zbierajú údaje, kontrolujú a monitorujú činnosť rozličných objektov alebo načítavajú čiarové kódy na sledovanie a správu zásob v skladových regáloch. Drony sú extrémne malé a ľahké, úplne autonómne, schopné nabíjania, vzlietania a vykonávania rôznych úloh 24 hodín sedemkrát v týždni. Všetko bez zapojenia človeka.

Najväčšou výzvou pre všetky aplikácie robotiky a umelej inteligencie je zlepšenie dvoch vecí: objemu spolupracujúcich informácií (robustnosti) a spoľahlivosti. Podľa D’Andrea si uvoľnenie potenciálu robotiky a umelej inteligencie vyžaduje rozsiahle a nebojácne prijatie a prekážkou tohto prijatia sú robustné a spoľahlivé systémy. Je to výzva, ktorú on a jeho partneri dokázali vyriešiť v spoločnosti Kiva Systems. „Amazon má v súčasnosti vo svojich skladoch viac ako 200 000 robotov. Vedeli sme, že musíme poskytovať mimoriadne vysokú úroveň spoľahlivosti a dokázali sme túto výzvu splniť. Nefungovalo by to, ak by roboty narazili do vecí alebo do seba, keby veci, ktoré nosia pri vysokých rýchlostiach, padali, alebo keby sa pokazili na podlahách skladu,“ hovorí.

Testovanie tejto technológie v reálnych situáciách so skutočnými ľuďmi vo Verity bolo skvelým inkubátorom pre veľké množstvo oblastí, kde bude možné používať drony. Riešitelia naučili užívateľov kombinovať jednoduché používateľské rozhranie s pokročilou automatizáciou, čím im umožnili skutočnú autonómiu v mnohých situáciách. Výsledok: tím spoločnosti Verity systém vôbec neprevádzkuje a dokonca ani užívatelia nerobia nič iné, len stlačia tlačidlo štart. „Pri každom novom projekte zlepšujeme to, čo môžu roboty robiť v ďalších praktických úlohách,“ podotýka D’Andrea.

Raffaello D’Andrea

Drony znásobujú firemnú silu

Kvadrokoptéry na obzore

To, samozrejme, platí aj pre drony lietajúce vzduchom okolo ľudí, či už ide o členov publika sledujúcich šou, alebo o spolupracovníkov na podlahe skladu. „Táto výzva bola katalyzátorom novej technológie Vers Failsafe – patentovaného riešenia pre kvadrokoptéry, ktoré účinne chráni pred zlyhaním pohonného systému. Pomocou funkcie Failsafe používajú drony sofistikované palubné algoritmy, aby sa počas možného zlyhania automaticky stabilizovali a zostali vo vzduchu.“

Kvadrokoptéry sú v súčasnosti najobľúbenejším typom robotov, čo robí tento typ softvérovej aktualizácie bezpečnosti atraktívnym pre mnohé logistické spoločnosti. Spoločnosť Verity nedávno svoje drony komerčne sprístupnila a D’Andrea považuje ich rozšírenie za kľúč k tomu, aby boli oveľa bezpečnejšie v letoch nad pracovníkmi v sklade, čím by sa rozšíril rozsah ich komerčných aplikácií.

Potenciál komerčných robotov je širokospektrálny. Drony sa už používajú na precízne fotografovanie objektov, pomáhajú odvetviu poľnohospodárstva, využívajú sa na kontrolu potrubia, drôtov a stožiarov elektrických rozvodov, pomáhajú hasičom. Hasiči v Paríži používali drony na sledovanie tragického požiaru katedrály Notre-Dame, aby našli najlepšie polohy pre hasičskú hadicu a zbierali údaje v reálnom čase, ktoré boli nevyhnutné na boj proti požiaru. Dodávka balíkov na „poslednú míľu“ pomocou dronov je už pre Amazon a ďalších maloobchodníkov normou. Drony možno použiť aj na dodávku vzoriek krvi z jedného miesta nemocnice na druhé.

Drony znásobujú firemnú silu

Trh s miliardami dolárov

Keď Amazon kúpil v roku 2012 spoločnosť Kiva, potvrdil novú realitu pre firmy na celom svete: obchodný potenciál robotiky sa ukázal ako správny a čas na investovanie doň nastal práve vtedy. D’Andrea verí, že to isté platí v celom spektre robotiky a umelej inteligencie aj dnes. „Nastal príhodný čas, keď majú investori možnosť investovať do oblasti, ktorá úplne zmení spôsob, akým vidíme svet. V nasledujúcom desaťročí spôsobí využívanie robotov a umelej inteligencie pozitívny šok aj pre tých, ktorí už teraz myslia dopredu.“

Podľa D’Andrea sme uprostred obrovského inkubátora a je len otázkou času, kým bude testovanie robotov doladené a dokončené k dokonalosti. Keď k tomu dôjde, zmena sa exponenciálne zrýchli a investori, ktorí sú na správnom mieste v správnom čase, budú ťažiť z výhod.

V spolupráci
transport.sk
Editor
A. Sotník, foto: Rohohub

Prečítajte si aj

Back to top button