Logistika a skladovanie

DODO otestovalo v Maďarsku doručovanie dronmi

DODO otestovalo v Maďarsku doručovanie dronmi. Technologicko-logistická spoločnosť DODO zabezpečuje logistiku poslednej míle. V Maďarsku zahájila spoločne so sieťou drogérií Rossmann pilotný projekt doručovania objednávok pomocou dronov.

Miesto štartu a cieľ boli od seba vzdialené 15 kilometrov. Zásielku sa podarilo pomocou dronu doručiť za 14 minút. DODO a Rossmann uskutočnili v Maďarsku skúšobné doručenie tovaru pomocou dronu. Cieľom testovacieho letu bolo zistiť, za aký čas je možné tovar prepraviť pri zachovaní stopercentnej bezpečnosti. Technologicko-logistická spoločnosť DODO okrem iného skúmala jednotlivé fázy doručovania od prípravy dronu na vzlet až po pristátie v cieľovej destinácii. V priebehu pilotného letu neboli zatiaľ doručované reálne zásielky.

Bezpečné doručenie za pár minút, ktoré neovplyvnia zápchy

Jednou z hlavných priorít počas testu bolo zaistenie bezpečných podmienok pre letecké doručovanie na území mesta. Celý proces od umiestnenia a zaistenia doručovacej schránky, pristávacieho a vzletového manévru, až po samotný let na cieľovú adresu, trval celkovo 14 minút. Dron letel priemernou rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu vo výške dvadsať až päťdesiat metrov. Hmotnosť potenciálnej zásielky nemá významný vplyv na rýchlosť letu dronu, preto sú výsledky simulácie z pohľadu parametrov letu presné.

Využívanie dronov podlieha v súčasnosti prísnym predpisom nielen na vnútroštátnej úrovni, ale aj z pohľadu regulácií EÚ. Vzhľadom k povahe činnosti tejto pilotnej prevádzky a vzletovej hmotnosti spadá projekt pod zvláštnu kategóriu prevádzky, ktorá vyžaduje príslušné regulačné povolenia.

„Pre spoločnosť DODO idú inteligentná logistika a inovácie ruka v ruke. Neustále hľadáme nové spôsoby, ako skrátiť čas doručenia a znížiť vplyv logistiky na životné prostredie. Takže sa chceme čo najlepšie pripraviť na moment, keď miestna legislatíva umožní aj doručovanie pomocou dronov. Hoci niektoré americké spoločnosti už dnes túto službu ponúkajú a v niektorých častiach USA ju pomaly rozširujú, miestne predpisy zatiaľ takéto aktivity v komerčnej sfére neumožňujú. Veríme, že realizáciou podobných pilotných projektov môžeme prispieť k tomu, že sa tento spôsob doručovania raz stane bežnou súčasťou ponuky doručovacích služieb aj v našom regióne,“ uviedol Peter Menky, obchodný riaditeľ spoločnosti DODO.

DODO otestovalo v Maďarsku doručovanie dronmi

Testy budú pokračovať

Technologicko-logistická spoločnosť DODO v spolupráci s firmou Rossmann plánuje pokračovať. V rámci vylepšovania doručovania zásielok dronom najprv vyhodnotia výsledky prvých testov. V ďalšej fáze pilotného projektu majú obe spoločnosti ambíciu uskutočniť ďalší testovací let, počas ktorého dron doručí zásielku medzi východiskovým a cieľovým bodom.

„Rossmann je najdynamickejšie sa rozvíjajúcim reťazcom v sektore drogérie a parfumérie v Maďarsku. Veríme, že doručovanie pomocou dronov bude v budúcnosti jedným z kľúčových riešení v oblasti e-commerce, ktoré dokáže uspokojiť aj tých najnáročnejších zákazníkov. Spoločnosť DODO vnímame ako spoľahlivého partnera, s ktorým dokážeme tento spôsob doručovania poskytnúť našim zákazníkom, čo najskôr,“ dodáva Ádám Fürjes, marketingový manažér spoločnosti Rossmann Hungary Ltd.

Spoločnosť DODO sa dlhodobo usiluje o znižovanie svojej ekologickej stopy. Z pohľadu udržateľnosti by bolo zavedenie doručovania pomocou dronov významným krokom vpred. Okrem Maďarska by sa získané skúsenosti mohli v budúcnosti uplatniť aj v iných krajinách, v ktorých DODO pôsobí, vrátane Slovenska a Českej republiky.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button