Testy autobusov

STREETWAY – novinka do mesta

IVECO BUS v spolupráci s tureckým výrobcom OTOSAN rozširuje svoju ponuku mestskej dopravy o nový účinný autobus STREETWAY, optimalizovaný pre mestskú mobilitu.

Nový mestský autobus STREETWAY rozširuje a dopĺňa rad autobusov IVECO BUS o riešenie navrhnuté tak, aby poskytovalo vyššiu ekonomickú a prevádzkovú efektivitu v mestskej doprave. Ponúka výhody osvedčeného vozidla v kombinácii so všetkými výhodami rýchlej a efektívnej podpory rozsiahlej siete IVECO BUS a kompletného súboru služieb.

Spoločnosť IVECO BUS predstavuje nový mestský autobus STREETWAY, svoju ponuku dopĺňa o nový nízkopodlažný autobus, ktorý poskytuje ekonomickú a prevádzkovú efektivitu v mestskej doprave. Vďaka tomuto novému radu bude značka schopná ponúknuť kompletné portfólio, ktoré splní rôzne požiadavky na cieľových trhoch v strednej, východnej a južnej Európe, ako aj v Afrike, na Strednom východe a v Ázii.

Šampión v oblasti TCO

Nízkopodlažný mestský autobus STREETWAY je k dispozícii vo verziách dlhých 12 metrov a 18,75 metra. Postavený na odborných znalostiach významného hráča v hromadnej doprave IVECO BUS ponúka kľúčové hodnoty – životnosť a výkonnosť, prevádzkovú efektivitu, overenú spoľahlivosť a kvalitné služby. „Vďaka podpore rozsiahlej servisnej siete značky IVECO BUS a širokej ponuke prepojených služieb je autobus STREETWAY špičkou v odbore udržateľnej mestskej mobility.

Rozšírenie našej ponuky mestských autobusov o nový STREETWAY je dôležitým krokom. Tento mestský autobus perfektne plní našu ambíciu ponúknuť šampióna v oblasti TCO, ktorý orgánom verejnej dopravy poskytne najlepší výkon vo svojej kategórii a povedie k riešeniu udržateľnej mobility,“ hovorí Stéphane Espinasse, IVECO BUS brand leader.

Čistá mestská doprava za výhodné ceny

Autobus STREETWAY spĺňa normy Euro VI-E a ťaží z vysokej spoľahlivosti motorov IVECO BUS Cursor 9 Euro VI, vyvinutých spoločnosťou FPT Industrial a poháňaných naftou alebo zemným plynom. V pozdĺžnej polohe sú motory spojené s automatickou prevodovkou VOITH Diwa 6 alebo ZF Ecolife 2 a so zadnou nápravou ZF AV 133.

Štandardné (12 m) alebo kĺbové (18,75 m) Diesel HI-SCR verzie autobusu STREETWAY sú v ponuke s výkonom 310 k (1 300 Nm) a 360 k (1 650 Nm). Táto exkluzívna technológia bez recirkulácie výfukových plynov (EGR) pomáha znižovať spotrebu paliva a úroveň emisií. Účinok na životné prostredie možno posilniť tiež použitím biopalív druhej generácie.
Značka IVECO BUS, ktorá je priekopníkom vo vývoji alternatívnych pohonov už viac ako 20 rokov, ponúka motory na CNG s výkonom 310 k a 1 300 Nm (štandard) a 360 k a 1 640 Nm (kĺbový).

Ich vysokokapacitné nádrže s objemom až 1 600 litrov pre model s dĺžkou 12 metrov a 1 805 litrov pre model s dĺžkou 18,75 metra zaisťujú veľkú autonómiu v mestskej prevádzke. Tieto verzie na zemný plyn pomáhajú zachovať prírodné zdroje, pretože sú plne kompatibilné s biometánom, ktorý možno produkovať z organického odpadu. Autobus STREETWAY na zemný plyn tak garantuje nízku uhlíkovú stopu a je skutočným krokom vpred v prechode na iné energie. Prínos pre životné prostredie sa potom prejaví znížením emisií CO2 až o 95 %. Autobus STREETWAY tak predstavuje udržateľné a účinné riešenie problémov mobility dneška i zajtrajška.

Stvorený pre mesto

STREETWAY je nízkopodlažný všestranný mestský autobus (s možnosťou voľby dĺžok, technológií, prevodoviek, usporiadania sedadiel, počtu dverí, tepelného komfortu), ktorý poskytuje efektívne riešenie špecifických požiadaviek jednotlivých zákazníkov z hľadiska dizajnu, pohodlia a prevádzkových nákladov.

Uľahčuje nástup a výstup cestujúcich vďaka voľbe dvoch, troch alebo štyroch vstupných dverí v šírke 1 200 mm, zatiaľ čo nízka podlaha v priestore pre cestujúcich prispieva k plynulosti premávky. STREETWAY je ľahko prístupný pre všetkých cestujúcich a v zníženej časti uprostred vozidla pojme až 16 sediacich pasažierov. Môže byť rovnako vybavený prístupovou rampou a vyhradeným priestorom pre zdravotne postihnutých cestujúcich.

Súčasťou priestoru pre vodiča sú zasklené dvere kabíny a úložné priestory nad hlavou. Ďalej STREETWAY ponúka nastaviteľný stĺpik riadenia a digitálny cluster ActiaMulticS. Autobus STREETWAY zavádza širokú škálu štandardných funkcií pre zvýšenie bezpečnosti na palube pre cestujúcich i vodičov, ako sú elektronické brzdové systémy (EBS, ASR), upozornenie na stúpajúcu teplotu v motorovom priestore, automatický hasiaci systém, citlivú hranu a detekciu cestujúcich pri dverách. Elektronický odpružený systém vedie k stabilnej pohodlnej jazde s optimálnou trakciou pre brzdný výkon a stabilitu riadenia.

Údržba a servisné úkony sú jednoduchšie vďaka umiestneniu motora v pozdĺžnej polohe a prístupnosti všetkých komponentov cez vyhradené vonkajšie klapky a dvere krytu motora a poklopy vnútri vozidla. Autobus STREETWAY, exkluzívny produkt OEM, preberá dizajn značky IVECO BUS s charakteristickou prednou maskou a integrovaným logom IVECO – dizajn, ktorý je odrazom jednoduchosti, robustnosti a kvality vozidla.

Vlastná konštrukcia vozidla je vyrobená zo zváraných častí a lepených bočných panelov z hliníkového plechu, ktorý ťaží z vysoko kvalitnej antikoróznej úpravy zaručujúcej dlhú životnosť – čo je ďalšia výhoda v prospech životnosti a spoľahlivosti, ktorá prispieva k nízkym TCO vozidla STREETWAY.

Spolu s minibusom Daily, väčším Urbanway a prímestským Crossway ponúka IVECO BUS úplné riešenie verejnej dopravy v mestách a prímestských linkách. Na európskej premiére v chorvátskom Šibeniku sme ako prví vyskúšali nový mestský STREETWAY.

Novinku nám predstavil Jan Kimla, IVECO BUS CEE country manager, ktorý potvrdil, že koncern sa zaoberá vývojom viacerých alternatívnych pohonov, najviac však veria perspektíve zemného plynu, ale aj elektromobilite. Cestu k vodíku považuje koncern za zatiaľ vzdialenejší cieľ, keďže ešte potrvá, kým vyvinú prijateľné pohonné jednotky a hlavne potrebnú sieť plničiek v rámci Európy.

K motoru je prístup zo všetkých strán

Zdroj
transport.sk

Prečítajte si aj

Back to top button