Železničná doprava

Železničiari v Maďarsku štrajk prerušili na celom území krajiny

Maďarské Slobodné odbory železničných zamestnancov (VDSZSZ) sa dnes s platnosťou od 13.00 h rozhodli prerušiť o polnoci obnovený časovo neobmedzený štrajk na celom území krajiny.
 

Predtým VDSZSZ informovali, že rozhodnutie prerušiť štrajk platí od 11.00 hod s výnimkou žúp Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok a Borsod-Abaúj-Zemplén, kde železničiari ešte pokračovali v prerušení práce.
Informovala o tom agentúra MTI s odvolaním sa na viceprezidenta VDSZSZ Balázsa Báránya.
Podľa slov odborových predákov by sa v budúcnosti protestné akcie železničiarov mohli konať vždy postupne v troch až štyroch župách, dnešné čiastočné pokračovanie štrajku bolo preto vydarenou skúškou.
Maďarské štátne železnice (MÁV), ktoré požiadavky odborárov štrajkujúcich od 1. februára už opakovane, označili už skôr za neprijateľné, informovali o len veľmi čiastkovom obmedzení dopravy.
Železničiari po neúspešnej sérii rokovaní VDSZSZ s predstaviteľmi MÁV o odborárskych požiadavkách a o minimálnej miere poskytovania služieb vstúpili po polnoci opäť do štrajku. Podľa internetového portálu nepszava.hu ostatné odborárske združenia železničiarov tento štrajk nepodporili.
Štrajk z iniciatívy VDSZSZ sa začal 1. februára a bol niekoľkokrát prerušený. Odborári z VDSZSZ, ktorí zastupujú asi štvrtinu maďarských železničiarov, pôvodne požadovali zvýšenie miezd o 6,9 %, ďalšie zvýšenie platov o 10 % ako aj jednorazový príspevok vo výške 250.000 forintov (32.710 Sk) na zamestnanca z januárovej privatizácie maďarského Carga. Tieto požiadavky rozšírili o zachovanie osobnej vlakovej dopravy na 38 vedľajších železničných tratiach ako aj o doplnenie zvýšenia miezd o 1,1 % vzhľadom na vyššiu infláciu.

Zdroj: TASR

Prečítajte si aj

Back to top button