Železničná doprava

Železnice na území SR slávia 160. výročie

Pri príležitosti Dňa železničiarov a 160. výročia železníc na území Slovenska dnes odovzdal minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ľubomír Vážny rezortné ocenenia pracovníkom troch železničných podnikov.
 

Uznanie ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií za záslužný čin, Poctu ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií a titul ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Zaslúžilý zamestnanec dopravy, pôšt a telekomunikácií si v Bratislave prevzalo 37 zamestnancov Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), 14 pracovníkov Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s., (ZSSK) a 23 pracovníkov Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. TASR o tom informoval hovorca ministra Marián Jánošík.
História Dňa železničiarov sa začala písať v roku 1954, keď sa 18. augusta na Pražskom hrade uskutočnila prvá celoštátna konferencia železničiarov. Podľa nej sa zo začiatku slávil Deň železničiarov v augustovom termíne, a to až do roku 1963. Až neskôr sa termín presunul na 27. septembra. Dátum bol stanovený za Deň železničiarov z dôvodu, že v tento deň v roku 1840 bol otvorený prvý úsek konskej železnice Bratislava – Svätý Jur, ktorá bola prvou verejnou železnicou nielen na Slovensku, ale aj v celom bývalom Uhorsku.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button