Železničná doprava

Návrh nového grafikonu vlakových spojov

Návrh nového grafikonu vlakových spojov. K návrhu nového grafikonu vlakových spojov prišlo 280 pripomienok. Zasielali ich cestujúci i dotknuté obce.

K navrhovaným zmenám v cestovných poriadkoch, ktoré predložila Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), prišla Bratislavskej integrovanej doprave (BID) – koordinátorovi Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) – 280 pripomienok. Informovala o tom hovorkyňa BID Eva Vozárová.

Najčastejšie sa opakujúce požiadavky sa týkali zrušenia linky S65. Taktiež zrušenia zastavovania vlakov REX v Bernolákove (linka S60), v Senci (linka S60), v Ivanke pri Dunaji (linka S60), v Šenkviciach (linka S50) i v Sládkovičove (linka S60). Rovnako aj skrátenia linky S55 z Bratislavy iba po Pezinok (požiadavka predĺžiť po Šenkvice). Medzi opakujúcimi sa požiadavkami bola aj potreba predĺžiť sedlový interval počas pracovných dní zo súčasných 30 minút na 60 minút (linky S50 a S55).

„Dotknuté obce aj cestujúci mali možnosť pripomienky posielať aj priamo dopravcovi ZSSK. Prípadne objednávateľovi železničnej dopravy, ktorým je ministerstvo dopravy,“ spresnila Vozárová. BID podľa jej slov pripravuje konkrétne návrhy, ktoré predstaví rezortu dopravy a ZSSK pre lepšie využitie dopravy k čo najvyššej spokojnosti cestujúcich. „Potrebujeme zamedziť prestupu ľudí z vlakovej dopravy do áut,“ podotkla Vozárová.

Návrh nového grafikonu vlakových spojov

Po zverejnení návrhu zmien spoločnosťou ZSSK na roky 2022/2023, spoločnosť BID informovala, že ide o zásadné zmeny. Do platnosti majú prísť 11. decembra 2022. Po ich prijatí bude treba rovnako zásadne zmeniť aj cestovné poriadky regionálnej autobusovej dopravy z dôvodu zachovania nadväzností na vlaky.

„Rozsiahlymi zmenami mnohí obyvatelia obcí v Bratislavskom kraji prídu o spojenia, ktoré dosiaľ využívali,“ skonštatovala Vozárová. Okrem zmeny časov odchodov spojov príde podľa jej slov aj k zrušeniu zastavovania regionálnych expresov na významných prestupných miestach v IDS BK. Týka sa to zastávok v Šenkviciach, Ivanke pri Dunaji, Bernolákove a Senci. Cestujúci tak podľa BID budú musieť namiesto zrýchlených vlakov použiť klasické zastávkové osobné vlaky, čo im predĺži cestovný čas.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button