Motorizmus

Vylepšený E-Transit

Vylepšený E-Transit. Divízia Ford Pro posilňuje pozíciu modelu E-Transit ako lídra v segmente. Teraz ponúka väčší dojazd a rýchlejšie nabíjanie.

Divízia Ford Pro predstavila nový variant modelu E-Transit s predĺženým dojazdom, ktorý zdokonaľuje parametre tejto najpredávanejšej veľkej elektrickej dodávky v Európe, ktorá minulý rok prekonala svojho najbližšieho konkurenta v pomere viac ako 5:1. Najnovší prírastok – ktorý sa dostáva do ponuky pre zákazníkov na celom svete – využíva akumulátor s využiteľnou kapacitou 89 kWh a má maximálny dojazd až 402 km. Rovnako sa zrýchlilo aj nabíjanie striedavým a jednosmerným prúdom. Zákazníci môžu využívať aj predĺžené dvojročné servisné intervaly bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov, čo je dvojnásobok súčasného jednoročného intervalu. Do radu elektrických vozidiel pribudol aj nový minibus E-Transit s továrenskou podporou.

„E-Transit s predĺženým dojazdom je ďalším príkladom záväzku divízie Ford Pro vyrábať vysokoproduktívne elektrické vozidlá pre autoparky v celej Európe,“ povedal Hans Schep, generálny riaditeľ divízie Ford Pro v Európe. „Zákazníkom prinášame možnosť prejsť väčšiu vzdialenosť medzi jednotlivými nabíjaniami, na výber je široká ponuka karosérií a podpora pripojeného ekosystému Ford Pro, čím posilňujeme svoju pozíciu dôveryhodného partnera pre kompletné riešenia vozového parku.“
E-Transit s predĺženým dojazdom je určený najmä pre zákazníkov, ktorí podnikajú vo vidieckych oblastiach, v regiónoch s chladnejším podnebím alebo jazdia na diaľničných trasách. Pohonná jednotka je určená aj pre prestavané vozidlá s vyššou hmotnosťou vyžadujúce dodatočný výkon.

Hans Schep, generálny riaditeľ divízie Ford Pro v Európe

Vyšší elektrický výkon

E-Transit s predĺženým dojazdom má akumulátor s vyššou využiteľnou kapacitou 89 kWh. Umožňuje dosiahnuť dojazd až do 402 km – to znamená až o 28 % viac ako ekvivalentný model so štandardným dojazdom. Takéto zdokonalené parametre presvedčia zákazníkov, aby sa E-Transit s predĺženým dojazdom stal jasnou voľbou pre autoparky pôsobiace mimo centier miest, ktoré však stále chcú využívať výhody zrýchlenej produktivity elektrických, pripojených úžitkových vozidiel.

Tepelné čerpadlo so vstrekovaním pár je súčasťou štandardnej výbavy modelov s predĺženým dojazdom. Dokáže efektívnejšie vyhrievať kabínu pri nízkych teplotách. Tento systém sa podobá systému, ktorý využíva E-Transit Custom ako vôbec prvý elektromobil s touto technológiou. Je navrhnutý tak, aby sa zvýšila energetická účinnosť a vozidlo malo optimalizovaný dojazd aj v chladnejšom počasí.

Konštruktéri spoločnosti Ford výrazne zvýšili nabíjací výkon pre každý E-Transit s predĺženým dojazdom. Maximálny výkon pri nabíjaní striedavým prúdom sa zvýšil z 11 kW na 22 kW, čo znamená, že celonočné nabíjanie doplna bude trvať menej ako šesť hodín. Výkon rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom sa zvýšil zo 115 kW na 180 kW. Po 10-minútovom nabíjaní sa dojazd môže zvýšiť až o 116 km. Nabíjanie z 10 % na 80 % trvá približne 28 minút.

V ponuke 19 verzií

Divízia Ford Pro očakáva, že zdokonalené možnosti modelu E-Transit s predĺženým dojazdom oslovia zákazníkov s rozmanitou škálou prípadov použitia a požiadaviek. Na výber je preto komplexný rad 19 variantov vrátane verzií L3 a L4, dodávok, dodávok s dvojitou kabínou a verzií s jednoduchou kabínou s podvozkom, s celkovou hmotnosťou vozidla od 3 500 kg do 4 250 kg. Maximálne užitočné zaťaženie je až 1 460 kg pre dodávky a 1 814 kg pre varianty podvozku s kabínou, s ťažnou kapacitou až 750 kg pre modely s celkovou hmotnosťou 3 500 kg. K dispozícii je aj systém Pro Power Onboard, ktorý umožňuje využívať výkon až 2,3 kW z akumulátora vozidla a napájať rôzne náradie, zariadenia a prestavby.

E-Transit s predĺženým dojazdom využíva rovnaké digitálne funkcie na zvýšenie produktivity, ktoré divízia Ford Pro predstavila pre celý modelový rad Transit 2024 – možnosť bezdrôtovej aktualizácie softvéru vo viacerých moduloch vo vozidle, inovačný nový systém integrácie vozidla umožňujúci ovládanie prestavby prostredníctvom obrazovky systému SYNC, technológia Delivery Assist je navrhnutá tak, aby pomohla ušetriť až 20 sekúnd pri každom zastavení, čo znamená viac ako hodinu denne.

Nový minibus E-Transit

Divízia Ford Pro rozširuje modelový rad E-Transit aj o nový elektrický mikrobus s továrenskou podporou pri prestavbe. Určený je pre taxislužby, školy a miestne úrady, ktoré elektrifikujú svoje vozové parky a zabezpečujú svoju prevádzku do budúcnosti v reakcii na sprísňujúce sa predpisy a zavedenie vyše 350 nízkoemisných zón, ktoré sa momentálne nachádzajú v celej Európe, vrátane všetkých hlavných miest Európskej únie. Nový model má kapacitu až 15 osôb. Základom sa stala dodávka E-Transit L3 s oknami s celkovou hmotnosťou 4 250 kg, ktorú v Turecku upravili špecialisti ISRI. Nový model minibusu možno špecifikovať s akumulátorom so štandardným alebo predĺženým dojazdom pre kapacitu deväť miest, prípadne so štandardným dojazdom pre 12-miestne usporiadanie.

Zdroj
FORD
Editor
Peter Magerčiak

Prečítajte si aj

Back to top button