Motorizmus

ROLLS-ROYCE odhalil nový Ghost Extended

Rolls-Royce Motor Cars predstavuje nový Ghost Extended s rozšíreným rázvorom, ktorý ponúka pôžitok z vylepšeného priestoru na zadných sedadlách bez kompromisov v dynamike celého automobilu.

Ghost Extended vychádza z dlhodobých a podrobných konzultácií s novou generáciou klientov Rolls-Royce. Táto globálna a dynamická skupina biznismenov vyjadrila túžbu po limuzíne, ktorú počas týždňa využijú s vodičom, a na víkend sa premení na pohodlný a dynamický sedan, ktorý riadia sami klienti. Na základe toho vznikol Rolls-Royce Ghost Extended. Prvé vozidlá budú k dispozícii koncom roka 2020.

Ghost Extended je o 170 mm dlhší ako model Ghost, a poskytuje tak viac priestoru pre nohy v zadnej časti vozidla než akýkoľvek iný štvormiestny sedan s výnimkou modelu Rolls-Royce Phantom Extended. Zameranie na klienta formovalo každý krok vývojového procesu. Kľúčovým poznatkom bolo, že klienti si želali zachovať čistý minimalistický dizajn, aký má vozidlo Ghost. Dizajnéri preto väčšiu dĺžku vozidla zamaskovali predĺžením zadných dverí a karosérie okolo zadných dverných otvorov, aby tak zachovali línie vozidla.

Pokoj na zadných sedadlách

Rad vylepšení v zadnej časti vozidla odráža flexibilitu modelu Rolls-Royce Ghost Extended. Po prvýkrát si cestujúci v zadnej časti kabíny môžu užiť voliteľné polohovateľné sedadlo Serenity Seat, ktoré ponúka novú dimenziu komfortu pripomínajúcu pohodlné prostredie súkromného lietadla. Zadná kabína taktiež poskytuje dokonalé miesto pre prechod od pracovnej agendy k voľnému času. Aby toho nebolo málo, je medzi zadnými sedadlami umiestnená chladnička na šampanské, ktorá bola vyvinutá s dôrazom na potreby klientov značky Rolls-Royce. Jej prevedenie a funkciu konzultovali konštruktéri s profesionálnym someliérom. Dozvedeli sa, že ideálna teplota podávania nearchívneho šampanského je okolo 6 °C a archívneho 11 °C. Chladnička má preto dva režimy chladenia, a to 6 a 11 stupňov.

Ghost je technologicky najpokročilejší Rolls-Royce, aký bol kedy skonštruovaný. Pre klientov modelu Ghost Extended je prístup k najmodernejším technológiám a infotainment systémom počas pracovného dňa kľúčový. Technologické funkcie však boli implementované s opatrnosťou, aby klientom kedykoľvek poslúžili, ale zároveň ich nevyrušovali.

Záväzok čistoty sa týka aj vzduchu v kabíne. Preto je Ghost vybavený novým systémom pre filtráciu vzduchu nazývaným MEPS (Micro-Environment Purification System). Táto technológia bola využitá na vylepšenie existujúceho systému. Vysoko citlivé senzory detegujú nečistoty a kvalitu okolitého vzduchu a automaticky aktivujú prívody čerstvého vzduchu do režimu recirkulácie. Ak senzory zaznamenajú neprijateľnú úroveň znečisťujúcich látok vo vzduchu, tento prechádza nanofleecovým filtrom, ktorý je schopný odstrániť takmer všetky jemné nečistoty vo vnútri kabíny v priebehu dvoch minút.

Použité technológie zlepšujú zážitok z jazdy po meste aj vidieku. Okrem iného k nim patria aj laserové svetlomety s dosahom viac ako 600 metrov a významné vylepšenia bezpečnosti cestujúcich vrátane asistenta videnia s varovaním pred divokou zverou a chodcami vo dne aj v noci, kontrola bdelosti, systém štyroch kamier s panoramatickým výhľadom, viditeľnosťou do všetkých strán All round-visibility a pohľadom z vrchu Helicopter view. Ďalej je to aktívny systém udržiavania rýchlosti, varovanie pred zrážkou Collision warning, pred križovatkou aj pred opustením a zmenou jazdného pruhu, špičkový head-up displej s vysokým rozlíšením 7×3 a automatické parkovanie Self-park. To všetko zabezpečuje bezproblémovú a príjemnú jazdu bez ohľadu na jazdné podmienky.

Celohliníkový rám a nový motor V12

Ghost Extended je postavený na tzv. architektúre luxusu, teda celohliníkovom ráme značky Rolls-Royce, ktorý zabezpečí dokonale hladkú jazdu a je základom každého nového modelu Rolls-Royce. Charakteristickým prvkom značky je pocit pri jazde, ktorý pripomína plynulý let ako na lietajúcom koberci. Ten zabezpečuje nový systém odpruženia Planar, ktorý je výsledkom 10-tich rokov dôkladného testovania a zdokonaľovania. Základom tejto prevratnej technológie, po prvýkrát použitej v sériovo vyrábanom vozidle, sú plynulo nastaviteľné elektronicky riadené tlmiče pruženia, automatický vzduchový podvozok a extra tlmič na horných ramenách prednej nápravy. Ghost Extended taktiež po prvýkrát využíva pohon a riadenie všetkých štyroch kolies.

Pohon automobilu má na starosti zážihový agregát s dvojitým preplňovaním so zdvihovým objemom 6.75 l vyvinutý výhradne pre model Ghost. Disponuje maximálnym výkonom 571k a krútiacim momentom 850Nm. Ticho a pokoj vo vnútri automobilu zabezpečuje 100 kg tlmiacich materiálov zabudovaných v karosérii, podvozku a pneumatikách. Nový Ghost prináša vzrušujúci výkon bez toho, aby narušoval pocit pokoja a kľudu vo vnútri vozidla.

Jednoduchý vďaka zložitosti

Snaha o jednoduchý dizajn vyžaduje veľmi zložité technické a remeselné postupy. Prepracovaných tvarov interiéru a foriem pre súčasti karosérie je možné dosiahnuť iba pomocou technológií pokročilej 3D tlače. Je to vôbec po prvýkrát, kedy bola táto technológia kombinovaná s tradičnou prácou remeselníkov a konštruktérov v Rolls-Royce.

Kovové komponenty sú na priestorový rám vozidla Ghost Extended navarované lúčom elektrónov. Diely vyrobené pomocou viacbodovej fúznej 3D tlače a selektívneho laserového vrstvenia sú individuálne montované v domove vozidiel značky Rolls-Royce v Goodwoode. Tradičné remeslá dostávajú súčasný výraz zavedením dvoch nových povrchových úprav dreva vyvinutých špeciálne pre značku Rolls-Royce. Vzhľad Obsidian Ayous je inšpirovaný bohatou paletou farieb vyvretých hornín, zatiaľ čo Dark Amber má jemné hliníkové žilkovanie v dreve. Oba dizajny sú k dispozícii s otvorenými pórmi, čo drevu dodáva priestorový vzhľad.

Zdroj
transport.sk
Editor
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button