Motorizmus

Renault prepustí vo svete takmer 15.000 ľudí, zredukuje výrobnú kapacitu

Francúzska automobilka Renault oznámila, že začala rokovania s odbormi o reštrukturalizácii niektorých francúzskych závodov a zatvorení ďalších, pričom potvrdila zrušenie takmer 15.000 pracovných miest vo svete. Z nich necelú tretinu plánuje zrušiť na domácom trhu. Zatváranie závodov a prepúšťanie je súčasťou trojročného plánu reštrukturalizácie, v rámci ktorého chce automobilka znížiť náklady zhruba o 2 miliardy eur.
      
„Je to nevyhnutné,“ povedala šéfka spoločnosti Clotilde Delbosová s tým, že vzhľadom na súčasnú neistotu a zložité podmienky nemá firma inú možnosť, ak sa chce vrátiť k zisku a zabezpečiť si ďalší rozvoj. Automobilka oznámila za minulý rok prvú celoročnú stratu za posledných 10 rokov a navyše, jej situáciu prudko zhoršila pandémia nového koronavírusu, ktorá od polovice marca na niekoľko týždňov zastavila výrobu a predaj. Renault okrem toho dopláca aj na škandál spojený so zatknutím bývalého šéfa aliancie Renaultu s Nissanom a Mitsubishi Carlosa Ghosna, ktorý ešte zvýšil spory v aliancii. Ghosna zatkli v Japonsku koncom roka 2018, v závere minulého roka sa mu však podarilo z krajiny utiecť do Libanonu.

Renault uviedol, že reštrukturalizačné opatrenia, ktoré zahrnujú okrem prepúšťania aj presunutie na iné pozície v rámci firmy, sa dotknú takmer 10 % pracovnej sily. Z plánovaného prepúšťania takmer 15.000 ľudí by vo Francúzsku malo prísť o prácu 4600 zamestnancov, informovali agentúry AFP a Reuters. V súčasnosti má automobilka takmer 180.000 zamestnancov v 39 krajinách sveta.
      
V domovskej krajine plánuje Renault zatvoriť alebo reštrukturalizovať štyri výrobné závody. Náklady chce automobilka znížiť aj prostredníctvom redukcie počtu dodávateľov či zmrazením plánov expanzie v Rumunsku a Maroku.
      
Celková výrobná kapacita spoločnosti klesne v nasledujúcich štyroch rokoch zo súčasných 4 miliónov na 3,3 milióna áut, pričom firma sa plánuje zamerať na elektromobily a menšie dodávky. Renault zároveň rokuje s vládou, ktorá v ňom kontroluje 15-percentný podiel, o podmienkach záchranného úveru v hodnote 5 miliárd eur.

Formulu 1 automobilka Renault aj napriek úsporným opatreniam opustiť neplánuje

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button