Motorizmus

Nedostatok polovodičov sa dotkol aj bratislavského Volkswagenu, situáciu zvládli

Nedostatok polovodičových čipov, ktorý v uplynulých týždňoch spomalil alebo dokonca zastavil výrobu niektorých modelov vo viacerých svetových automobilkách, sa prejavil aj v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia. Vplyv tohto nedostatku na výrobu je ale minimálny, informovala v utorok spoločnosť.

„Volkswagen Slovakia v spolupráci s koncernom situáciu neustále pozorne sleduje a vyhodnocuje. Nedostatok polovodičov sa dotýka aj niektorých modelov vyrábaných v bratislavskom závode, na situáciu sme však dokázali ihneď flexibilne zareagovať,“ uviedla bez ďalších podrobností hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová. Výrobné programy z dôvodu globálneho nedostatku čipov upravujú automobilky po celom svete.

V polovici januára informovala americká automobilka Ford, že pre nedostatok čipov zatvorí na mesiac jeden zo svojich závodov v Nemecku a predĺži odstávku v indickom závode. Problémy avizovali aj spoločnosti Volkswagen, General Motors, Nissan či Honda. Niektorí výrobcovia polovodičov tvrdia, že príčinou je nečakane rýchle zotavenie automobilového priemyslu z koronakrízy. Počas krízy museli výrobcovia reorganizovať svoje kapacity a nájsť si nových zákazníkov. To viedlo k zvýšeniu objednávok od výrobcov zábavných zariadení, ako sú televízory, hi-fi a herné konzoly, a tiež v odvetviach biotechnológií a výpočtovej techniky.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button